Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції

Угода про вільну торгівлю між Республікою Македонія та Україною

Угода про вільну торгівлю між Республікою Македонія та Україною ( Угоду ратифіковано Законом N 2599-III ( 2599-14 ) від 05.07.2001)

Переглянути текст Угоди

Угода про вільну торгівлю між Республікою Македонія та Україною

Огляд вимог до експорту

Тарифи і квоти

Умови Угоди про вільну торгівлю між Україною і Північною Македонією передбачають скасування ввізних мит на всю промислову продукцію та частину категорій харчової продукції українського походження.

Крім того, передбачено встановлення квот на окремі категорії української харчової продукції:

  • м'ясо великої рогатої худоби
  • заморожена свинина
  • молоко та вершки, згущенi або з додаванням цукру
  • ячмінь
  • кукурудза
  • соняшникова олія
  • буряковий цукор
  • кондитерськi вироби з цукру
  • шоколадна продукція
  • солодке печиво
  • варення, джеми, желе, мармелад
  • вода
  • харчовий оцет

Додаткове джерело інформації про актуальні митні тарифи Північної Македонії – на сайті Market Access Map.

Детальний ґайд щодо користування ресурсом і пошуку інформації про митні тарифи – за посиланням.

Пошуковий інструмент митних кодів УКТЗЕД за обраними товарами – за посиланням.

Правила походження

Для того, щоб скористатися преференціями у рамках вільної торгівлі між Україною та Північною Македонією, товар повинен мати статус походження з України, тобто відповідати правилам походження, викладеним у Протоколі С Угоди про вільну торгівлю між країнами.

Україна і Північна Македонія є сторонами Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (Конвенції Пан-Євро-Мед), отже у взаємній торгівлі між країнами діють правила походження, затверджені Конвенцією.

Детальніше про Конвенцію Пан-Євро-Мед – за посиланням.

Документами, що підтверджують відповідність товару зазначеним правилам походження, є сертифікати з перевезення товару EUR.1 або EUR-MED. Сертифікати видають митні органи України.

Отримання сертифікату з перевезення товарів EUR.1 або EUR-MED

Отримання сертифікату з перевезення товарів EUR.1 або EUR-MED в Україні відбувається згідно з відповідним Порядком, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 139 від 02 березня 2021 року.

Сертифікат видають митні органи України під час або після здійснення експорту товарів за місцем здійснення їх митного оформлення або за місцем державної реєстрації експортера. Термін дії сертифіката складає 4 місяці. Сертифікат видають безоплатно у термін, не більше 8 робочих годин після реєстрації заяви на видачу сертифікату у відповідному структурному підрозділі митниці.

Передбачено застосування електронної заявки експортера для видачі сертифіката і видачу електронного сертифіката, а також запровадження на вебпорталі «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» сервісу перевірки факту видачі сертифікатів EUR.1 або EUR-MED у режимі реального часу.

Для отримання сертифіката експортер або його уповноважений представник повинен подати структурному підрозділу митниці наступні документи:

  • письмову або електронну заявку, що містить декларацію від експортера (детальну інструкцію щодо заповнення бланку сертифіката можна знайти у розділі II Порядку заповнення та видачі митницею сертифіката з перевезення (походження) товару EUR.1 або EUR-MED);
  • якщо передбачається постачання однієї партії - декларацію постачальника (виробника) товарів, що мають преференційний статус походження (додаток 1 Порядку), та/або декларацію постачальника (виробника) товарів, що не мають преференційного статусу походження (додаток 2);
  • якщо передбачаються наступні постачання – довгострокову декларацію постачальника (виробника) товарів, що мають преференційний статус походження (додаток 3), та/або довгострокову декларацію постачальника (виробника) товарів, що не мають преференційного статусу походження (додаток 4). У такому разі при наступних постачаннях не вимагатимуть подання декларації.

Перелік підрозділів митниць, які здійснюють видачу сертифікатів та їх адреси, розміщено за посиланням.

Що таке статус уповноваженого (схваленого) експортера?

Статус уповноваженого (схваленого) експортера дає змогу українським експортерам при експорті товарів до Північної Македонії самостійно визначати країну походження товарів без оформлення сертифіката EUR.1/EUR-MED.

Схваленим експортером може бути підприємство-експортер, юридична особа, зареєстрована в Україні, за винятком митного брокера, яка здійснює постійні відправлення товарів на умовах угод та має право самостійно оформлювати декларацію-інвойс незалежно від вартості партії товару.

Для отримання статусу уповноваженого (схваленого) експортера підприємство-експортер подає до митниці за місцем своєї державної реєстрації відповідну заяву. Порядок надання та анулювання митницею статусу уповноваженого (схваленого) експортера затверджено наказом Мінфіну від 07.10.2014 № 1013.

Термін дії статусу уповноваженого (схваленого) експортера не обмежений у часі.

Вимоги до нехарчової продукції

За розробку технічних стандартів Північної Македонії відповідає національний орган The Standardization Institute of the Republic of North Macedonia (ISRSM). Національні стандарти країни мають абревіатуру МКС.

Північна Македонія має статус країни-кандидата на вступ до ЄС, тому національні технічні стандарти розробляють згідно з вимогами відповідних стандартів ЄС. Такі стандарти мають абревіатуру МКС EN.

Пошук і купівля національних стандартів Північної Македонії - за посиланням.

У країні визнаються стандарти, розроблені і затверджені наступними міжнародними організаціями:

Право проводити оцінку відповідності продукції вимогам Північної Македонії і видавати відповідні сертифікати мають право лабораторії, акредитовані Accreditation Institute of the Republic of North Macedonia.

Вимоги до харчової продукції

Вимоги до продуктів харчування у Північній Македонії встановлюються у відповідних стандартах, які розробляє і затверджуює національний орган The Standardization Institute of the Republic of North Macedonia (ISRSM). Національні стандарти країни мають абревіатуру МКС.

Північна Македонія має статус країни-кандидата на вступ до ЄС, тому національні стандарти розроблюють згідно з вимогами відповідних стандартів ЄС. Такі стандарти мають абревіатуру MEST EN.

Пошук і купівля національних стандартів Північної Македонії - за посиланням.

Україна має право експортувати до Північної Македонії харчову продукцію тваринного і рослинного походження за умови:

  • відповідності вимогам законодавства країни;

Перелік законодавчих актів Північної Македонії щодо харчової продукції – за посиланням.

В Україні таким компетентним органом є Держпродспоживслужба.

  • проходження контролю на прикордонному пункті.

Додаткова інформація

Продовжуючи відвідування веб-сайту, Ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності