Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції

Зміни щодо експорту

Відповідно до ст. 16 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959 «Про зовнішньоекономічну діяльність» із змінами та доповненнями ліцензування зовнішньоекономічних операцій визначається як комплекс адміністративних дій органу виконавчої влади з питань економічної політики з надання дозволу на здійснення суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності експорту (імпорту) товарів.

Рішення про застосування режиму ліцензування експорту (імпорту) товарів, зокрема й встановлення квот (кількісних або інших обмежень), ухвалює Кабінет Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики з визначенням переліку конкретних товарів, експорт (імпорт) яких підлягає ліцензуванню, періоду дії ліцензування та кількісних або інших обмежень щодо кожного товару.

У 2024 році перелік товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню визначено постановою № 1402 Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2024 рік»:

Обсяги квот товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню, можна знайти у відповідних додатках нижче.

Ваш браузер не підтримує PDF. Будь ласка, завантажте файл, щоб переглянути його: Завантажити PDF.

Для отримання ліцензії виробникам необхідно подати до Мінекономіки (tradedefence@me.gov.ua; diravka@me.gov.ua) лист в електронному вигляді:

  • заявку на видачу безоплатної ліцензії за формою, затвердженою наказом Міністерства економіки України від 09.09.2009 № 991 «Про порядок ліцензування експорту товарів» (реєстрація в Міністерстві юстиції України від 06.10.2009 № 937/16953);
  • лист-звернення щодо оформлення ліцензії (лист довільної форми, з проханням видати ліцензію);
  • будь-який наявний документ, що підтверджує поставку (контракт тощо).

Запит опрацьовуватимуть не довше 24 годин. Висновок фітосанітарних сертифікатів можна буде отримати в будь-якій установі, де проводять відповідну експертизу.


Нові правила для експорту агропродукції в умовах воєнного стану відповідно до постанови КМУ № 1132 «Про реалізацію експериментального проекту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану». (КМУ ухвалив постанову № 1174 «Про внесення змін до Порядку реалізації експериментального проекту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану», якою розширюють критерії внесення до переліку верифікованих експортерів сільськогосподарської продукції.)

Буде сформовано перелік верифікованих суб’єктів агропромислового комплексу, які експортують товари, зокрема зернові, олійні і продукти переробки.

Підприємець для внесення до переліку експортерів повинен відповідати певним критеріям.

Для внесення до переліку верифікованих експортерів підприємець повинен:

  • зареєструватись у ДАР, якщо він там ще не зареєстрований,
  • отримати лист-підтвердження з банку щодо проведення успішної експортної операції,
  • подати заявку в ДАР, де вказати код платника ПДВ та додати скан-копію листа з банку.

Рішення про внесення до переліку експортерів буде ухвалено протягом 3-х робочих днів після подачі заявки.

Оновлення відомостей про агропідприємців, які внесені до переліку верифікованих суб’єктів, здійснюватимуть щоденно.

Постанова набрала чинності з 10 листопада 2023 року.

З текстами наказів і списком верифікованих підприємців можна ознайомитися на сайті Міністерство аграрної політики та продовольства України.


Для спрощення експортних постачань з України до Молдови Комісія з надзвичайних ситуацій Республіки Молдова встановила спрощену процедуру митного оформлення документів. Рішення прийняте на час дії у Республіці Молдова надзвичайного стану, запровадженого Парламентом РМ 24.02.2022 терміном на 60 днів.

Відтак представлені українськими експортерами копії сертифікатів про походження товарів СТ-1 (у паперовому чи електронному форматах), видані уповноваженими органами України, мають таку ж силу, як і їх оригінали. У цьому випадку митним органам Республіки Молдова має бути подана Декларація про зобов’язання представити оригінали сертифікатів походження товарів за формою СТ-1 після завершення надзвичайного стану.

Зі зразками декларації можна ознайомитись українською та румунською мовами.

У разі виникнення проблем із застосуванням електронних копій сертифікатів про походження товарів СТ-1 під час митного оформлення вантажів у Республіці Молдова просимо невідкладно інформувати Мінекономіки.

Продовжуючи відвідування веб-сайту, Ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності