Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції

Преференційні правила походження у рамках Пан-Євро-Мед

Регіональна конвенція про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (Пан-Євро-Мед) встановлює ідентичні правила походження товарів для взаємної торгівлі зі збереженням преференційних умов торгівлі.

Текст Конвенції доступний за посиланнями англійською та українською мовами

Учасниці Пан-Євро-Мед

Україна отримала статус учасниці Конвенції 01 лютого 2018 року. Наразі учасницями Конвенції є 25 сторін, а саме: ЄС, країни ЄАВТ (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія), Албанія, Алжир, Боснія і Герцеговина, Грузія, Єгипет, Ізраїль, Йорданія, Ліван, Косово, Македонія, Марокко, Молдова, Палестина, Сербія, Сирія, Туніс, Туреччина, Україна, Фарерські острови та Чорногорія.

Які переваги надає участь у Пан-Євро-Мед?

Країни-учасниці Конвенції у рамках угод про вільну торгівлю використовують ідентичні преференційні правила походження товарів на основі діагональної кумуляції. Це означає, що товари, які отримали статус походження в одній із країн-учасниць, можна використовувати у виробничих процесах у будь-якій з інших країн-учасниць без втрати ними преференційного статусу походження.

На практиці це означає, що при виробництві товарів в Україні можна закуповувати сировину та комплектуючі у країнах-учасницях Конвенції, з якими Україна уклала угоди про вільну торгівлю, а вже готову продукцію експортувати до інших членів Конвенції, використовуючи при цьому преференційні умови як для товарів походженням з України. Відповідно і українські матеріали та комплектуючі можуть використовуватись у виробництві у країнах-учасницях Конвенції для подальшого експорту у вигляді складових готової продукції.

Застосування серитфікату EUR.MED та сертифікату EUR.1

Стаття 15 Конвенції передбачає використання сертифікату з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у Додатку III a Конвенції або сертифікату з перевезення товару EUR-MED, зразок якого наведений у Додатку III b Конвенції.

Після внесення змін до правил походження чинних угод вільної торгівлі при здійсненні зовнішньоекономічних операцій для отримання преференційного статусу при визначенні походження можна буде застосовувати сертифікат з перевезення товару EUR.1, зокрема для торгівлі з ЄС, або EUR-MED.

Коли можна буде застосовувати переваги участі в Конвенції?

Необхідною умовою використання преференцій Пан-Євро-Мед є укладення між сторонами Конвенції угод про зону вільної торгівлі, а також приведення до ідентичних умов походження товарів

Наразі Україна уклала угоди про вільну торгівлю з наступними учасницями Конвенції:

  • ЄС
  • ЄАВТ
  • Ізраїль
  • Грузія
  • Македонія
  • Молдова
  • Чорногорія

Ці угоди містять протоколи про походження товарів, які мають відмінності, характерні для кожної з угод. Наразі Україна та ЄС вже використовують відповідні Правила походження визначені Додатками (Доповненнями) І та ІІ до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження, які замінили попередні правила, визначені Протоколом І до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (ці зміни прийняті Рішенням Підкомітету Україна-ЄС з питань митного співробітництва 21 листопада 2018 року).

На стадії переговорів знаходяться також угоди про вільну торгівлю з наступними країнами-членами Конвенції: Туреччина, Сербія. Правила походження Пан-Євро-Мед автоматично будуть застосовуватися у цих угодах з моменту набуття ними чинності.

Потенційний ефект від участі

За попередніми оцінками Мінекономрозвитку, перспективними секторами економіки для застосування положень Конвенції є виробництво автомобільних комплектуючих, машинобудування, деревообробна промисловість (виробництво готових меблів), текстильна промисловість та виробництво взуття.

Пан-Євро-Мед - це також нові можливості для участі українського бізнесу у регіональних та міжнародних ланцюгах доданої вартості. Прогнозована майбутня лібералізація торгівлі, реалізована за умовами угод про вільну торгівлю у регіоні Пан-Євро-Ме, може досягти ефекту створення торгівлі у обсязі до 7% (понад 1,5 млрд. дол. США). У цілому потенційне створення торгівлі шляхом приєднання нашої держави до Пан-Євро-Мед може оцінюватися у межах 3 млрд. доларів США, а у випадку активного долучення до використання принципу діагональної кумуляції у регіоні, ця цифра може сягнути і 23 млрд. дол. США за найбільш оптимістичним сценарієм.

Продовжуючи відвідування веб-сайту, Ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності