Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції

Контроль за здоров’ям рослин

Імпорт до ЄС рослин, рослинних продуктів та будь-якого іншого матеріалу може бути предметом контролю та наступних заходів:

  • заборони на імпорт
  • наявності фітосанітарного сертифіката та/або фітосанітарного сертифіката на реекспорт
  • митного огляду та перевірки здоров’я рослин
  • включення до реєстру імпортерів
  • попереднього повідомлення про імпорт.

Рослини, рослинні продукти та будь-які інші матеріали, що можуть приховувати шкідників рослин (наприклад, вироби з дерева й контейнери, ґрунт тощо), можуть підпадати під такі захисні заходи в порядку, встановленому відповідно до Директиви № 2000/29/ЄC:

1. Держави-члени повинні заборонити імпорт на свою територію деяких особливо небезпечних шкідливих організмів, які перераховані в Додатку I Частини А до Директиви № 2000/29/ЄC:

  • рослини й рослинні продукти, перераховані в Додатку II Частини А, де йдеться про забруднення відповідними шкідливими організмами;
  • рослини або рослинні продукти, перераховані в Додатку III Частини А, де йдеться про їхнє походження з відповідних країн;
  • рослини, рослинні продукти та інші об’єкти, перераховані в Додатку IV Частини А, крім тих, що відповідають спеціальним вимогам, зазначеним у цій частині Додатка до Директиви.

Положення, введені згідно з Директивою № 2004/102/ЄC до дерев’яної тари, встановлюють, що дерев’яне пакування будь-якого типу (ящики, коробки, бочки, піддони та інші завантажувальні щити тощо) повинні пройти одну із затверджених процедур, зазначених в Додатку I до міжнародного стандарту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН стосовно фітосанітарних заходів № 15, мати відповідне маркування, як зазначено в Додатку II, і бути виготовленим із деревини без кори.

Рішення Європейської комісії № 2005/51/ЄC уповноважує держави-члени ЄС надавати відступ щодо певних заборон стосовно ґрунту, що походить із деяких третіх країн та призначений для спалювання небезпечних відходів.

Деякі регіони ЄС, де відсутні шкідники рослин, визначені як «захищені зони» і можуть бути захищені спеціальними заборонами й вимогами щодо запобігання поширенню шкідливих організмів на конкретні культури (Частина Б Додатку І B; Частина Б Додатку ІІ; Частина Б Додатку ІІІ та Частина Б Додатку IV Директиви № 2000/29/ЄC).

2. Імпорт рослин і рослинних продуктів, перерахованих у Додатку V Частини В Директиви № 2000/29/ЄC, повинен супроводжуватися офіційним фітосанітарним сертифікатом або фітосанітарним сертифікатом для реекспорту (у разі, якщо вантаж після відправки з третьої країни знаходився на зберіганні, був перепакований або розділений на менші партії в іншій країні, що не входить до ЄС).

3. Додатково до згаданих вище сертифікатів, рослини і рослинні продукти, перераховані у Додатку V Частини B до Директиви № 2000/29/ЄC, з моменту перетину ними кордону ЄС підлягають митному контролю та контролю з боку відповідальних державних установ.

Перевірки повинні складатися з:

  • документальних перевірок, що встановлюють відповідність необхідних сертифікатів, альтернативних документів або відміток;
  • перевірки ідентифікації (походження) рослин, що встановлюють відповідність рослин, рослинних продуктів або інших об’єктів документам;
  • перевірки здоров’я рослин, рослинних продуктів або інших предметів, у тому числі, їхнього дерев’яного пакувального матеріалу, на відповідність спеціальним та фітосанітарним вимогам, зазначеним у Директиві Ради.

Перевірки мають бути зроблені в момент перетину кордону ЄС на прикордонному інспекційному пункті держави-члена ЄС. Проте перевірки ідентифікації (походження) та перевірки здоров’я рослин можуть бути проведені в місці призначення за умови, якщо є відповідні гарантії і документи, що стосуються перевезення рослин і рослинних продуктів, визначені для кожного конкретного випадку.

4. Імпортери, незалежно від того, чи вони є виробниками рослин, рослинних продуктів або інших об’єктів, перерахованих у Додатку V Частини В Директиви № 2000/29/ЄC, мають бути включені до офіційного реєстру держави-члена ЄС за окремим реєстраційним номером.

5. Держави-члени ЄС можуть вимагати від адміністрації аеропортів, портів, імпортерів або операторів надавати попереднє повідомлення про майбутнє прибуття вантажу рослин, рослинних продуктів та інших об’єктів до митного або офіційного державного органу у пункту в’їзду.

Крім того, рослини, рослинні продукти та будь-який інший матеріал, що може приховувати шкідників рослин, може підпадати під надзвичайні заходи. Ці фітосанітарні заходи призначені для запобігання появи та розповсюдження шкідників і організмів, шкідливих для рослин або рослинних продуктів, через кордони ЄС. Ці заходи підсилюють дотримання Міжнародної конвенції із захисту рослин, де держави-члени ЄС є сторонами угоди, у якій викладені основні правила й процедури контролю для забезпечення загальних та ефективних заходів захисту сільськогосподарських і лісових ресурсів країн.

Міжнародна конвенція із захисту рослин вимагає, щоб кожна договірна країна створила національну організацію із захисту рослин для інспекції вирощування сільськогосподарських культур та повідомлення про шкідливі організми й боротьбу з ними. Повний перелік національних організацій із захисту рослин можна знайти на офіційному сайті Конвенції.

Продовжуючи відвідування веб-сайту, Ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності