Customize Appearance

Text Size

Letter Spacing

Color

News

Результати дев'ятого щомісячного опитування промислових підприємств «Український бізнес в умовах війни»

img

Щомісячне опитування керівників промислових підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (США).

Попередні результати дослідження за грудень 2022 року можна переглянути за посиланням.

Під час дев’ятої хвилі опитування отримано відповіді від 573-ох респондентів. Серед опитаних переважно промислові підприємства (94%), які розташовані у 22-ох із 27-ми регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській, Харківській областях та в місті Києві. Серед опитаних представлено підприємства всіх розмірів за кількістю працівників. 

 

Коротко про отримані результати

Плани промислових підприємств на найближчі два роки залишаються оптимістичними, водночас зросла невизначеність у довгостроковій перспективі. Оцінки поточної ситуації як на рівні країни, так і для підприємств покращуються два місяці поспіль. Також покращились короткострокові виробничі очікування. Рівень невизначеності в 6-ти та 3-місячній перспективі продовжує знижуватися, а очікування за 6 місяців покращуються два місяці поспіль.

Перебої з електропостачанням, водою та теплопостачанням залишаються проблемою номер один, із незначним зменшенням відсотка. Середні витрати часу через вимкнення електроенергії становили 23% від робочого часу в грудні.

Підприємства тимчасово призупиняли роботу через вимкнення електропостачання, але покращили рівень забезпечення незалежними джерелами живлення.

Відновлення експортної діяльності дещо покращилося після 4-місячної стагнації. Найважливішими перешкодами при експорті залишаються черги на кордоні, морська блокада та складні митні формальності. Багато експортерів досі не можуть переорієнтуватися з ринків СНД і знайти нових партнерів.

Оцінки економічної політики держави стали менш негативними та більш нейтральними.

 

Обсяги виробництва

У січні 2023 року порівняно з груднем 2022 року темпи падіння виробництва сповільнились. Індекс змін у виробництві, хоча і залишився від’ємним, збільшився із -0,14 до -0,04.

Очікування підприємств на наступні три місяці демонструють збільшення показника два місяці поспіль. Значення індексу очікуваних змін обсягів виробництва суттєво збільшилось із 0,23 у грудні до 0,33 у січні.

 

Зайнятість

Динаміка змін показників зайнятості свідчить про незначні зміни на ринку праці. Темпи скорочення зайнятості на промислових підприємствах три місяці поспіль залишаються без істотних змін, індекс змін зайнятості дещо зменшився, із -0,08 до -0,09. У наступні три місяці підприємства очікують незначного збільшення рівня зайнятості, індекс очікуваних змін два місяці поспіль поступово збільшується та становить 0,04 (був нуль). 

Тенденція до скорочення працівників у вимушених відпустках уповільнилась, показники залишаються майже без змін три місяці поспіль. Значення відповідного індексу в січні порівняно з груднем незначним чином збільшилось, із -0,20 до -0,18; у перспективі трьох місяців підприємства очікують на незначне сповільнення процесу (індекс збільшився з -0,28 до -0,26). Фіксується збільшення труднощів пошуку кваліфікованих працівників (значення збільшилось із 0,12 до 0,19). Водночас показник пошуку некваліфікованих працівників змінився незначним чином та становить 0,06 (був 0,05 у грудні).

 

Забезпеченість замовленнями

У січні 2023 року промислові підприємства були забезпечені замовленнями в середньому на 3 місяці, що більше ніж у листопаді та грудні 2022 року, коли цей термін у середньому складав 2 місяці. Також у січні 2023 року зросла частка бізнесу, забезпеченого замовленнями на період від трьох місяців і більше. 

 

Перешкоди для ведення бізнесу під час війни

У січні 2023 року дві головні проблеми для бізнесу залишилися незмінними: це перебої з електропостачанням та зростання цін. Підприємства повідомляли про кожну з них настільки ж часто, як і в грудні 2022 року. Третє місце розділили такі проблеми, як складнощі з перевезенням сировини або товарів територією України та фізична небезпека для роботи. При цьому про те, що небезпечно працювати, у січні говорили рідше ніж у листопаді та грудні 2022 року, але все ж частіше ніж влітку та восени 2022 року. 

 

Завантаженість виробничих потужностей у період війни

У січні бізнес залишався стійким до російських терористичних атак, але відновлення виробництва було неактивне. У сумі на майже повні, повні та вище ніж повні обсяги виробництва в січні (як і в листопаді та грудні) працювали 47% опитаних. 

Попри вимкнення електропостачання та ракетні обстріли, не працюють лише 3% опитаних промислових підприємств (також 3% в грудні), а завантажені менше ніж на 25% потужності лише 5% підприємств (теж 5% у грудні).

Найкраще продовжують долати труднощі війни галузі, які забезпечують базові потреби людини. Майже на повну та повну потужність працюють 62% підприємств харчової промисловості та 46% легкої промисловості. Мікропідприємства залишаються більш чутливими до війни, тому обсяги завантаження виробничих потужностей залишаються на низькому рівні, хоча й спостерігається незначне відновлення. Якщо в грудні 21% мікропідприємств працювали на 100% та більше порівняно з довоєнними обсягами виробництва, то в січні вже 25%.

 

Державна політика

У січні 2023 року бізнес переважно нейтрально оцінював державну політику з підтримки бізнесу: такі оцінки поставили 53% опитаних. Ця частка дещо зросла порівняно з попереднім місяцем. Водночас негативні оцінки стали дещо рідшими: 15% у січні 2023 року порівняно з 18% у грудні 2022 року. Частота позитивних оцінок не змінилася: 21%, але вже три місяці поспіль вона вища ніж у червні — жовтні 2022 року. 

Найбільш очікуваними подіями та змінами для бізнесу в січні 2023 року є закінчення війни, зниження податків і акцизів та програми доступних кредитів для бізнесу. 

Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна за посиланням.