Отримання українськими компаніями статусу Авторизованого економічного оператора: динаміка, переваги та критерії авторизації

Згідно з даними Міністерства фінансів України, в країні зросла кількість компаній, які отримали статус Авторизованого економічного оператора (АЕО). Ця динаміка наразі подібна до темпів більшості країн ЄС у перші роки впровадження програми, а подекуди її перевищує. Це сприяє розвитку українського бізнесу та конкурентоспроможності на зовнішньому і внутрішньому ринках.
Переваги статусу Авторизованого економічного оператора?
АЕО — це особливий статус, що засвідчує високий ступінь довіри до суб’єкта господарювання.
Статус АЕО може надати підприємству такі переваги:
Спрощене декларування.
Економія часу і коштів внаслідок швидшого процесу переміщення товарів через митний кордон (наприклад, першочергове проходження митних формальностей, використання спеціальних смуг тощо), а також можливості не заїжджати на термінал.
Зниження ризиків у системі митного оформлення (наприклад, щодо контролю класифікації товарів, митної вартості тощо).
Право самостійно накладати пломби на транспортні засоби.
Попри всі виклики, які стоять зараз перед українським бізнесом, це сприяє можливості його розвитку та конкурентоспроможності на зовнішньому і внутрішньому ринках.
Динаміка авторизації АЕО в Україні та ЄС
Україна отримала статус АЕО у 2020 році. Станом на початок березні 2024 року авторизацію АЕО отримало 31 українське підприємство, що свідчить про гарну динаміку.
Для порівняння, за перші чотири роки функціонування програми в ЄС (2008-2011 роки):
бізнес в більш ніж половині країн ЄС (17 держав-членів) мав схожий (Румунія, Словаччина та інші) або значно менший (Болгарія, Греція, Литва та інші), або навіть нульовий (Хорватія і Португалія) темп нарощення авторизацій АЕО;
бізнес в 11 державах-членах ЄС мав більший темп нарощення АЕО (найвищий — у Франції, Німеччині, Нідерландах).
Українські компанії, які зараз перебувають лише на четвертому році запровадження програми й в умовах повномасштабної війни, у 2024 році вже отримали 9 авторизацій АЕО. Таким чином, з початку 2024 року вони рухаються схожими темпами з бізнесами країн-лідерів ЄС в нарощенні АЕО протягом такого ж періоду (в Німеччині — 11, у Франції — 10, у Хорватії та Польщі — по 7).
З усіх авторизацій, які вимагають оцінку фінансового стану, в Україні 63% було отримано на підставі базових показників і 35% – на підставі знижених показників, запроваджених на час дії воєнного стану.
Загалом, очікувати застосування програми стрімкого росту кількості авторизацій АЕО в перші роки не варто, про що свідчить динаміка багатьох країн ЄС: «піки» показників припадали на період з 7 по 12 роки. Серед основних причин — обережність бізнесу та упереджене ставлення до будь-яких нововведень.
Однак сьогодні, попри війну, український бізнес зважено, але впевнено заходить у програму АЕО та систему митних спрощень, починає використовувати нові сервіси та послуги, можливості для розвитку яких були відсутні до запровадження таких змін.
Як отримати статус Авторизованого економічного оператора?
Залежно від ролі підприємства у міжнародному ланцюзі постачання товарів, підприємство самостійно обирає один з двох типів авторизації або може обрати одночасно авторизацію обох типів:
АЕО-С — про надання права на застосування спеціальних спрощень.
АЕО-Б — про підтвердження безпеки та надійності.
Авторизація АЕО визнається на всій території України, надається безоплатно та діє безстроково. Дія авторизації АЕО може бути зупинена або анульована відповідно до статей 17 та 18 Митного кодексу України).
Для надання авторизації АЕО застосовують такі критерії:
Дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності.
Належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації.
Стійкий фінансовий стан.
Забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації Відповідальної посадової особи підприємства.
Дотримання стандартів безпеки та надійності.
Детальніше про оцінку відповідності підприємства критеріям АЕО, терміни надання, нормативну базу, а також про те, як замовити цю послугу можна ознайомитись за посиланням.
Детальніше про статус Авторизованого економічного оператора — за посиланням.