Грантова програма для аграрних підприємств
Chemonics International за фінансування USAID оголошує про початок відбору заявок на Річний програмний запит (APS) у межах програми «Врожай». Ініціатива має на меті підтримати інноваційні підходи до досягнення цілей, включаючи, але не обмежуючись, зміцнення потенціалу фермерів МСП, зниження вартості логістичних шляхів, підтримку різних бізнес-моделей, які покращують надання послуг та збільшують доступ до ринку, а також розробку платформ для B2B зв'язків. Розмір одного гранту в межах програми — від 3 960 000 до 80 000 000 грн.
Про програму
Фінансування програми спрямоване на активності, що допомагають фермерам покращити доступ до ключових ринків, розв'язати проблеми з продажами та впровадити ефективні бізнес-моделі у співпраці з приватним сектором. Цільовими культурами програми є ячмінь, кукурудза, соя, соняшник та пшениця.
Серед прийнятних ініціатив грантової програми:
1. Зміцнення потенціалу фермерів для визначення та виходу на різноманітні ринки:
Розширення груп виробників і кооперативів.
Підвищення контрактної грамотності та використання різних умов контрактів.
Сприяння ринковим зв'язкам і доступу до ринкових платформ.
Підвищення рівня знань та доступу до сертифікації та стандартів якості.
Виявлення інноваційних бізнес-моделей та інтеграція їх у бізнес.
2. Оптимізація логістики, яка дозволить фермерам вийти на ці ринки:
Підтримка оптимізації ланцюжка поставок та підвищення цифровізації логістики.
Визначення інвестиційних можливостей.
3. Створення нових ринкових зв'язків і ділових відносин, які генерують продажі для виробників і стимулюють прибуткове фермерське виробництво:
Розвиток зв'язків між переробниками та агрегаторами (елеваторами, трейдерами) зернових та олійних культур для фермерів МСП або безпосередньо з фермерами МСП, які вирощують нішеві культури, такі як тверда пшениця, високоолеїновий соняшник, цукрова кукурудза та соя без ГМО/з високим вмістом білка. Цей підхід спрямований на усунення неефективності системи, збільшення прибутку та зниження ризиків шляхом прямих договірних відносин.
Проведення заходів для стимулювання продажу та торгівлі цільовими культурами, з акцентом на збільшення обсягів та продажів для фермерів малого та середнього бізнесу.
Виявлення та підтримка зацікавлених сторін для участі в ключових галузевих товарних та виставкових заходах, які сприятимуть збільшенню продажів та збільшення частки ринку.
Організація та проведення торговельних місій за кордоном, зосередження уваги на укладанні угод, які приносять користь фермерам малого та середнього бізнесу.
Сприяння візитам покупців для формування інтересу до цільових культур, включаючи нішеві культури, згадані вище, та збільшення продажів за допомогою гуртових агрегаторів зернових та олійних продуктів малого та середнього бізнесу.
Програма «Врожай» надаватиме гранти, які дозволять досягти конкретних результатів на високому рівні, зокрема:
Відсоткової зміни сукупного обсягу продажу цільових культур.
Кількості осіб, які беруть участь у програмах продовольчої безпеки уряду США. Учасники мають бути зареєстрованими виробниками (у тому числі юридичними особами та фізичними особами-підприємцями) цільових культур з площею від 5 до 2 000 га.
Кількості гектарів із вдосконаленими методами управління або технологіями, які розширюють використання довгострокових, сталих підходів до зрошення та/або дренажу.
Вартості інвестицій приватного сектору з використанням позикових коштів.
Відсоткової зміни обсягу (в метричних тонах) цільових культур (ячмінь, кукурудза, соя, соняшник, пшениця), реалізованих цільовими виробниками.
Вартості фінансування, до якого мають доступ цільові виробники культур та пов'язані з ними бізнеси.
Відсотку організацій, яким допомагали з покращенням ефективності.
Величини річних продажів виробників і фірм.
Концептуальні записки та заявки, що показуватимуть найбільш значний внесок у ці показники, матимуть перевагу під час процесу відбору.
У межах програми передбачено надання до 500 000 000 гривень шляхом реалізації від 20 до 50 грантів. Розмір кожного гранту може становити від 3 960 000 до 80 000 000 грн, але остаточна сума буде залежати від грантової діяльності та остаточних переговорів, і може бути нижчою або вищою за цей діапазон.
Для кого?
Участь у програмі можуть взяти суб'єкти агроринку з державного та приватного секторів, які здійснюють свою діяльність всій Україні, за винятком тимчасово окупованих територій. Пріоритет надаватиметься заходам, спрямованим на задоволення потреб у східних та південних областях.
Заявники повинні бути офіційно зареєстрованими згідно з українським законодавством, мати добру репутацію, а також відповідати всім цивільним та податковим нормам і бути:
Комерційними підприємствами або організаціями в приватному секторі.
Фермерськими асоціаціями, кооперативами та виробничими групами.
Неурядовими/громадськими організаціями (НУО) або ВНЗ, науково-дослідними та освітніми установами.
Учасники також повинні мати не менше трьох років досвіду роботи з п'ятьма пріоритетними культурами: ячмінь, кукурудза, соя, соняшник, пшениця.
Як взяти участь?
Подання заявок та відбір відбуватиметься у два етапи. На першому етапі заявники мають подати:
Концептуальну записку українською мовою (не більше 5 сторінок)
Концептуальну записку англійською мовою (не більше 5 сторінок)
Концептуальні документи, підписані уповноваженою особою заявника, потрібно подавати в електронному вигляді на адресу ukraineharvestSIF@harvestukraine.com, вказавши в темі листа: «APS-2024-002_[назва організації]_Concept Paper».
Дедлайн подання концептуальної документації — 22 вересня 2025 року.
У разі схвалення відповідності поданих концепцій та документів учасникам буде запропоновано подати повну заявку.
З додаткових питань можна звертатися за електронною адресою ukraineharvestSIF@harvestukraine.com (Дмитро Бєлон).
Ознайомитися з деталями програми можна за посиланням.