Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції

Зміни у молочній галузі за рік війни: результати першої експертної зустрічі

03 Травня 2023 17:05

Зміни у молочній галузі за рік війни: результати першої експертної зустрічі

Не дивлячись на постійне зниження експорту української молочної продукції протягом останніх трьох років, минулий 2022 рік став роком нового росту експорту молочних продуктів. Національні виробники спільно з трейдерами, за сприяння урядових структур та завдяки оперативній допомозі країн ЄС змогли подолати нові проблеми, викликані війною та навіть збільшити експорт у порівнянні з 2021 роком.

Про зміни та досягнення молочної галузі у виробництві та експорті говорили з представниками влади та експертами 27 квітня під час першого заходу, з серії експертних зустрічей з підтримки та просування експорту для представників молочної галузі, «Зміни в молочній галузі за рік війни».

Спікерами заходу виступили: Тарас Висоцький, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України, Ольга Шевченко, т.в.о. голови Держпродспоживслужби, Василь Вінтоняк, директор агентства ІНФАГРО, Вадим Чагаровський, голова «Спілки молочних підприємств України». Модератор заходу: Ірина Висоцька, координаторка компонента «Молочний сектор», Quality FOOD Trade Program.

Тарас Висоцький, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України, презентував головні напрями державної підтримки галузі. Так, Уряд продовжує активну роботу щодо підтримки виробників молочної продукції. У цьому році планується продовження дії програми, що передбачає виплату на одну голову поголів'я для господарств, які мають до 100 корів. Крім того, запроваджується збільшений коефіцієнт виплат для підприємств, які знаходяться на деокупованих територіях або розташовані біля зони бойових дій. Підприємства, які постраждали через тимчасову окупацію або наближення до зони бойових дій, також отримають збільшені виплати. Крім того, розглядається питання компенсації збитків, як для юридичних осіб, так і невеликих господарств.

Продовжує працювати грантова програма, запущена Урядом минулого року, яка дає можливість отримати до 8 мільйонів гривень на розвиток виробництва. Ця програма включає блок перероблення та виробництва молочної продукції. На сайті програми вже можна побачити декілька десятків погоджених грантів, наприклад, вже маємо виробництво сирів, кисломолочних та інших молочних продуктів.

З метою підтримки малих та середніх виробників та переробників, розробляються спрощені процедури реєстрації та запуску виробничих потужностей, документування та інші полегшення. Щодо стимулювання виробництва та перероблення молока, розглядається кілька законодавчих ініціатив, зокрема, гранти для підтримки перероблення молока та виробництва молочних продуктів, зниження ставки ПДВ для всього ланцюгу молочної продукції до 10%, включаючи кінцеву молочну продукцію, а також запуск програми дитячого шкільного харчування з обов'язковою часткою молочної продукції.

Вадим Чагаровський, голова «Спілки молочних підприємств України» у своїй доповіді представив основні проблеми молочної галузі, серед яких:

 • обмежені можливості експорту української молочної продукції через ЄС;
 • збільшення собівартості виробництва;
 • скорочення кількості споживачів на внутрішньому ринку;
 • втрата виробничих потужностей на окупованих територіях;
 • імпорт молочної продукції з ЄС, в першу чергу сирів;
 • проблеми з розрахунками зі сторони торговельних мереж;
 • відсутність дієвого інструменту кредитування галузі;
 • заморозка окремих державних програм.

Також, було розглянуто рівень імпорту та експорту молочної продукції України за 2019-2022 роки та окремо частку Польщі. З детальними даними можна ознайомитись нижче:

Василь Вінтоняк, директор агентства ІНФАГРО презентував дослідження змін в молочній галузі за рік війни:

 • у 2022 році пропозиція сировини для перероблення скоротилась приблизно на 17%;
 • через міграційні процеси і падіння економіки потреба внутрішнього ринку торік зменшилась на 27%, а у 2023 році вже можливе зростання до минулого на 10%;
 • попри очікуване збільшення споживання, для нормального балансу експорт має залишатися високим і у 2023 році (близько 650 тис. т в еквіваленті молока);
 • імпорт впав торік і особливо не зросте в поточному;
 • грошова виручка зросла через рекордно високі ціни;
 • у 2022 році через війну, знищення напрацьованої логістики, прийшлось суттєво змінювати географію експорту;
 • до минулого року експорт в країни ЄС був вкрай обмеженими, але, саме завдяки дружнім діям ЄС (пільговий імпорт...), у 2022 році вдалось збільшити загальний експорт;
 • в останні роки (і особливо у 2022 році) левова частка в експорті припадає на масло та суміжні продукти (СЗМ, казеїн, сирні продукти);
 • найбільш суттєве падіння експорту у 2022 році відбулось в категорії недорогих молоковмісних продуктів (сирний продукт, молочні консерви, спреди). Через дорогу логістику ці товари не витримують конкуренції на традиційних ринках збуту і зараз.

З детальною інформацією можна ознайомитись у інформаційно-аналітичному бюлетені:

Ольга Шевченко, т.в.о. Голови Держпродспоживслужби поділилась результатами та планами роботи Служби у напрямі відкриття нових ринків для експорту української молочної продукції.

Завдяки близькій географії та співпраці з ЄС торік було зосереджено особливу увагу на європейському ринку, але не зупинялась робота і по окремих ринках. На цей час Держпродспоживслужба веде перемовини та працює над входом на ринки Канади, Китаю та інших країн. Вже у 2022 році відкрили свої ринки для української молочної продукції Кенія і Домініканська Республіка.

"Через війну ця робота ускладнюється, оскільки з безпекових міркувань не відбувся жоден аудит в Україні ні у 22-му, ні у 23-му році. Ми намагалися переходити на дистанційний формат з деякими країнами, і маємо успішні кейси та продовжуємо працювати, щоб таку чудову практику поширити на інші країни", - відмічає Ольга Шевченко.

Ольга повідомила про високу активність виробників у напрямі пристосування виробництва до європейських вимог і підкреслила, що на сьогодні 45 операторів ринку мають право на доступ до європейського ринку, з яких 19 отримали право експорту у 2022 році, а ще 5 - у поточному 2023 році. Таким чином, все більше підприємств відповідає європейським стандартам.

В травні запланована зустріч, в якій візьме участь більш ніж 100 країн, у Всесвітній організації охорони здоров'я тварин. Ця зустріч стане чудовою нагодою для проведення перемовин з окремими країнами. Визначити пріоритетні країни для перемовин мають допомогти виробники.

"Виробники можуть допомогти нам обрати саме ті країни, на які вони бажають експортувати, що допоможе нам скласти відповідний план. Для цього запрошуємо надати зворотній зв'язок щодо країн, які є цікавими", - запрошує виробників т.в.о. Голови Держпродспоживслужби.

Відзначаємо що серія заходів проводиться вже другий рік поспіль. Всього заплановано проведення трьох зустрічей з метою адаптації та трансформації експортних можливостей українських виробників молочної продукції в умовах війни та погіршення кон’юнктури світових ринків у 2023 році та покликані зібрати експортерів-виробників молочної галузі, представників національних та міжнародних галузевих бізнес-об’єднань, компаній-трейдерів, експертів та консультантів.

Друга експертна дискусія «Світ, Європа, Україна — погляд з ЄС» відбудеться 10 травня о 14:00, під час якої буде обговорено зміни трендів глобального молочного ринку, особливості розвитку агропродовольчого ринку ЄС, поточні проблеми галузі в Польщі та торговельні відносини з Україною, порівняння цінової конʼюнктури українського та світового ринків.

Зареєструватись на захід можна за посиланням.

Серія заходів проводиться Офісом з розвитку підприємництва та експорту, національним проєктом Дія.Бізнес та аналітичним агентством ІНФАГРО за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) в партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).

Новини за темою

Продовжуючи відвідування веб-сайту, Ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності