Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції

До уваги імпортерів насіння томатів і перцю

18 Листопада 2021 18:05

До уваги імпортерів насіння томатів і перцю

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів звертає увагу на поширення у Європі небезпечного збудника хвороби томатів - вірусу коричневої зморшкуватості плодів томатів Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV).

У вересні 2020 році Європейська та Середземноморська організація захисту рослин (ЄОЗР), членом якої є Україна, додала ToBRFV до Списку шкідливих організмів, рекомендованих для регулювання як карантинних організмів (Список А2 – шкідливі організми, обмежено поширені у регіоні ЄОЗР).

Крім цього, Служба звітності ЄОЗР повідомила, що з початку 2021 року багато країн регіону вперше виявили на своїх територіях вогнища цього патогену. Про перше виявлення ToBRFV у 2021 році повідомили національні організації захисту рослин Бельгії, Мальти, Угорщини, Болгарії, Норвегії, Австрії, Естонії, Словенії, Швейцарії, Португалії та Узбекистану.

У 2020 році було ухвалене виконавче рішення Комісії (ЄС) 2020/1191 від 11 серпня 2020 року «Про встановлення заходів для запобігання запровадженню та поширенню в Союзі вірусу коричневої зморшкуватості плодів томатів (ToBRFV) та скасування виконавчого рішення (ЄС) 2019/1615». Пізніше виконавчим рішенням Комісії (ЄС) 2021/1809 від 13 жовтня 2021 року до цього рішення були внесені. Так, цим рішенням визначають специфічні вимоги щодо імпорту насіння та розсади Solanum lycopersicum та Capsicum annuum. Зокрема, насіння та розсада при переміщенні до ЄС повинні супроводжуватися фітосанітарним сертифікатом і відповідати одній з наступних вимог:

  • походити з країни, вільних від вірусу ToBRFV;
  • походити з місць, вільних від вірусу ToBRFV;
  • зразки повинні бути відібрані офіційно та мати негативні тести на вірус ToBRFV.

Крім того, рішенням Ради Євразійської економічної комісії від 18 травня 2021 року № 54 були внесені зміни до рішення Ради Євразійської економічної комісії від 30.11.2016 № 157, відповідно до якого встановлено вимоги щодо насіннєвого матеріалу, а саме вимагається щоб насіння томатів походило з зон, або ділянок вільних від ToBRFV.

Також Туреччина з 15.03.2019 вимагає додаткової декларації при імпорті, де вказано, що партії насіння томату і перцю (S. lycopersicum і Capsicum) були проаналізовані за допомогою методів RT-PCR і підтверджено, що вони вільні від вірусу ToBRFV. Марокко також вимагає, щоб у додатковій декларації при імпорті було зазначено, що насіння S. lycopersicum було проаналізовано на наявність вірусу, та що воно вільне від ToBRFV.

З листопада 2019 року надзвичайні та регулярні заходи щодо ToBRFV запровадили такі країни як Аргентина, Австралія, Чилі, Корея (Республіка), Мексика, Нова Зеландія, Південна Африка, Таїланд та США.

ToBRFV наразі не входить до національного Переліку регульованих шкідливих організмів. Однак, зважаючи на те, що ситуація з поширенням цього вірусу в світі погіршується, а також те, що ЄОЗР віднесла ToBRFV до Списку шкідливих організмів, рекомендованих для регулювання як карантинні організми, Держпродспоживслужбою проводиться аналіз фітосанітарного ризику щодо цього патогену. Після завершення проведення аналізу та відповідно до його результатів буде ухвалено рішення стосовно можливого включення ToBRFV до Переліку регульованих шкідливих організмів.

Новини за темою

Продовжуючи відвідування веб-сайту, Ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності