Customize Appearance

Text Size

Letter Spacing

Color

Export

У 2024 році Україна збільшила експорт на 13,4%

img

За попередніми даними, у 2024 році експорт з України у грошовому вимірі зріс щонайменше на 13,4%, у вазі – на 28,8%. Станом на 26 грудня 2024 року Україна експортувала 129,2 млн тонн товарів на суму $41,043 млрд, а за підсумками 2023 року експортовано 100,3 млн тонн на $36,1 млрд. Про це повідомляє Міністерство економіки України.

 

«Ключовим для досягнення таких результатів стала нормалізація роботи морських портів України. Якщо у 2023 році Україна експортувала морем 54,8 млн тонн продукції, то цього року – вже 87,2 млн тонн. Ще один важливий чинник — продуктивна співпраця України з партнерами, спрямована на розвиток взаємовигідної торгівлі. ЄС продовжив «економічний безвіз» для України», — зазначила Перша віцепрем'єр-міністерка України — міністерка економіки України Юлія Свириденко. 

За її словами, на показники експорту також позитивно вплинуло відновлення та розвиток української переробки. 

Як зазначено, попри істотне зменшення обсягу експорту товарів автомобільним транспортом у вазі вартість перевезених автомобілями вантажів цього року збільшилась до $14,5 млрд.

«Тому так важлива розбудова автомобільного сполучення з ЄС, а в рамках Ukraine Facility ухвалено стратегію розвитку прикордонної інфраструктури та транспортну стратегію», — зазначила Юлія Свириденко.

Як розповів заступник міністра економіки – Торговий представник України Тарас Качка, у 2024 році Європейський Союз залишався ключовим торговельним партнером України.

«Попри всі складнощі на наземному кордоні з ЄС цього року ми експортували до ЄС товарів на $24,5 млрд. Це на понад $1 млрд більше, ніж у 2023 році. І це понад 59% нашого цьогорічного експорту в цілому. Крім того, майже 50% всього імпорту до України становлять товари з ЄС», — зазначив Тарас Качка.

У листопаді 2024 року Україна направила офіційний запит до ЄС щодо застосування для України режиму внутрішнього ринку для послуг роумінгу. Це означає повноцінну юридичну інтеграцію до внутрішнього ринку ЄС навіть раніше, ніж відкриття перегорів про вступ за відповідним розділом. 

«Також ми оновили угоду про вільну торгівлю з Норвегією, Ісландією, Ліхтенштейном та Швейцарією — країнами Європейської асоціації вільної торгівлі. І в наступному році наші експортери аграрної продукції матимуть кращі умови доступу до ринків усіх чотирьох країн», — розповів Тарас Качка.

Він зазначив, що наступного року Україна зосередиться на пошуку рішення щодо доступу на ринок ЄС для чутливих аграрних товарів (кукурудза, крупи, висівки, мед, цукор яйця і мʼясо птиці).

 

Поза ЄС ключовим торгівельними партнерами України в експорті у 2024 році були:

  • Китай ($2,3 млрд); 

  • Туреччина ($2,1 млрд);

  • Єгипет ($1,6 млрд); 

  • Індія ($986 млн); 

  • Молдова ($935 млн).

 

Лідером з експорту у 2024 році став продукт агропереробки – соняшникова олія, якої експортовано на понад $5 млрд. Також з продукції агропереробки експортовано:

  • шрот соняшниковий — на понад $1 млрд;

  • м'ясо птиці – на $945 млн;

  • цукор – на $408 млн;

  • олію соєву — на  $311 млн;

 

За інформацією міністерства, відроджується металургійний експорт. У 2024 році Україна експортувала напівфабрикатів з заліза на $927,5 млн, гарячекатаного прокату на $802 млн, чавуну на $500 млн, труб на $577 млн. 

Значні обсяги експорту у 2024 році складала сировина:

  • кукурудза – на $4,9 млрд; 

  • пшениця $3,68 млрд;

  • залізна руда $2,75 млрд;

  • соя $1,29 млрд.

     

Першість серед експортованої продукції виробництва здобули виробники кабелів (експортовано на $1,26 млрд) та меблів ($460,6 млн).