Customize Appearance

Text Size

Letter Spacing

Color

News

Результати тридцятого щомісячного опитування промислових підприємств «Український бізнес під час війни»

img

Щомісячне опитування промислових підприємств «Український бізнес під час війни» проведено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах спільної ініціативи «Європейське відродження України». 

Під час тридцятої хвилі опитування отримано відповіді від 472 респондентів. Серед опитаних переважно промислові підприємства (88%), розташовані у 21 із 27 регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях та в місті Києві.

Серед опитаних представлено підприємства всіх розмірів за кількістю працівників. 

 

Коротко про отримані результати

У жовтні 2024 року зберігалася тенденція до прискорення відновлення на тлі стійкого помірного оптимізму як у коротко, так і в середньостроковій перспективі. 6-місячні очікування щодо фінансово-економічної ситуації на підприємстві  та для загальноекономічного середовища залишаються позитивними та продовжують поступово покращуватись. 

Невизначеність у 2-річній перспективі дещо зменшилась. Водночас невизначеність у 6-місячній перспективі несуттєво зросла для фінансово-економічної ситуації на підприємстві та без істотних змін для загальноекономічного середовища в країні.

Небезпечні умови, викликані російським вторгненням, що триває, виявилися основною перешкодою для ведення бізнесу, відсуваючи дефіцит робочої сили на друге місце.

Перебої з електроенергією опустилися з третього на п’яте місце. У вересні 2024 року через цей фактор бізнес втратив 4% загального робочого часу.

Негативні оцінки економічної політики Уряду знову дещо зросли.

 

Обсяги виробництва

У жовтні 2024 темпи зростання виробництва уповільнились: індекс змін у виробництві як і минулого місяця становить 0,18.

Очікування на наступні три місяці залишаються оптимістичними. Значення індексу очікуваних змін обсягів виробництва не змінилось, та як і минулого місяця становить 0,38.

Значення агрегованого показника перспектив промисловості не змінюється вже кілька місяців поспіль. У жовтні показник становить 0,10 (три місяці поспіль показник становив 0,11).

 

Попит та реалізація

Темпи зростання продажів та нових замовлень зберігаються без значних змін. Значення індексу змін продажів хоча і несуттєво, проте зросло, із 0,17 до 0,19, а значення індексу змін нових замовлень становить 0,11 (було 0,12).

Очікування підприємств щодо зростання попиту та нових замовлень залишаються без суттєвих змін. Значення індексу очікуваних змін продажів другий місяць поспіль становить 0,38, значення індексу очікуваних змін нових замовлень становить 0,35 (було 0,33). 

 

Ціни

Темпи зростання цін прискорились. Індекс змін цін на сировину та матеріали збільшився із 0,26 до 0,29. Індекс очікуваних змін цін на сировину та матеріали суттєво збільшився, із 0,44 до 0,49.

Індекс змін цін на готову продукцію збільшився із 0,22 до 0,27. Індекс очікуваних змін цін на готову продукцію збільшився із 0,42 до 0,46.

 

Забезпеченість замовленнями

У жовтні 2024 року портфель замовлень серед опитаних промислових підприємств залишився на рівні з вереснем: середній термін нових замовлень склав 8 місяців — це найбільше значення за попередній рік та значно більше, ніж було в серпні, коли цей термін складав 7 місяці.

Частка промислових підприємств із замовленнями на рік та більше наперед вже другий місяць поспіль становить понад 20%. Водночас частка підприємств, які мають замовлення не більше ніж на 2 місяці, склала 52%.

 

Перешкоди для ведення бізнесу під час війни

У жовтні 2024 року найгострішою перешкодою для бізнесу, викликаною повномасштабним російським вторгненням, знову стала небезпека працювати — 62%. З різницею у 5% на 2 місце рейтингу перешкод для бізнесу у жовтні вийшов брак робочої сили внаслідок призову або виїзду співробітників — 61%.

Зростання цін на сировину та матеріали та зменшення попиту на продукцію/ послуги посіли 3 та 4 місце — 45% та 34% відповідно.

 

Підприємства-експортери

У жовтні 2024 року 63% опитаних повідомили про експорт до війни, продовження експорту під час війни або ж започаткування експорту під час війни вперше.

Більшості бізнесу вдалося налагодити експорт в умовах війни. У жовтні 2024 року 83% опитаних вказали, що промислові підприємства експортували до війни, а також продовжували експортувати впродовж останніх 12 місяців. Тобто показник приблизно на рівні попередніх місяців (було в середньому 80%-84% за останній рік).

Частина бізнесу не може побороти нові виклики для експортної діяльності. Станом на жовтень 2024 року 16% підприємств експортували до початку війни, але не змогли відновити експорту впродовж останніх 12 місяців. Подібні результати впродовж останнього року підтверджують стагнацію відновлення експортної діяльності.

Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна за посиланням.