Customize Appearance

Text Size

Letter Spacing

Color

News

Результати восьмого щомісячного опитування промислових підприємств «Український бізнес в умовах війни»

img

Щомісячне опитування керівників промислових підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (США).

Попередні результати дослідження за листопад 2022 року можна переглянути за посиланням.

Під час восьмої хвилі опитування отримано відповіді від 551-го респондента. Серед опитаних переважно промислові підприємства (95%), які розташовані у 21-му з 27-ми регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській, Харківській областях та в місті Києві. Серед опитаних представлено підприємства всіх розмірів за кількістю працівників. 

 

Коротко про отримані результати

Бізнес продовжує відчувати вплив російського ракетного терору, але адаптується до роботи в таких умовах. Тенденція погіршення піврічних очікувань загальної економічної ситуації та ситуації на рівні підприємства припинилася. Виробничі очікування в короткостроковій перспективі покращилися. Рівень невизначеності в шести та тримісячній перспективах поступово знижується, після зростання в листопаді в грудні він залишився без змін. Очікування експорту в короткостроковій перспективі значно зросли, хоча підприємства вичерпали можливості до активного відновлення експортної діяльності, оскільки зростання частки підприємств, які відновлювали експорт, припинилося чотири місяці назад. 

Показники попиту та пропозиції на ринку праці збалансовані. При поточних обсягах виробництва підприємства не відчувають суттєвих проблем із пошуком персоналу. Плани підприємств на найближчі два роки залишаються оптимістичними. Перебої з електропостачанням, водою та теплопостачанням є проблемою номер один. Підприємства тимчасово призупиняли роботу через відімкнення електропостачання, але більшість опитаних підприємств проінформували, що забезпечили себе незалежними джерелами живлення. Середні витрати часу через відімкнення електроенергії становили 21% від робочого часу в листопаді. Оцінки державної економічної політики нейтральні.

 

Обсяги виробництва

У листопаді порівняно з жовтнем темпи падіння виробництва залишись практично без змін. Індекс змін у виробництві змінився в межах статистичної похибки та становить від 0,13 у листопаді до 0,14 у грудні. 

Очікування підприємств на наступні три місяці істотно покращились. Значення індексу очікуваних змін обсягів виробництва суттєво збільшилось із 0,04 у листопаді до 0,23 у грудні. 

 

Попит та реалізація

Ситуація з попитом покращується, темпи скорочення продажів залишились без змін, темпи скорочення кількості нових замовлень суттєво уповільнились. Значення індексу змін реалізації в листопаді та грудні становило по -0,14, значення індексу змін нових замовлень збільшилось із 0,11 до 0,05. 

Очікування підприємств щодо майбутнього попиту значно покращились. Значення як індексу очікуваних змін продажів, так й індексу очікуваних змін нових замовлень збільшились, відповідно, з 0,04 до 0,24 та з 0,21 до 0,29. 

 

Зайнятість 

Динаміка змін показників зайнятості свідчить про стабілізацію попиту та пропозиції на ринку праці. Темпи скорочення зайнятості на підприємствах два місяці поспіль залишаються без змін, індекс змін зайнятості становить 0,08. 

У наступні три місяці підприємства також не очікують істотних змін щодо рівня зайнятості, хоча значення індексу очікуваних змін дещо збільшилося, із 0,03 в листопаді до нуля в грудні.

Тенденція до скорочення працівників у вимушених відпустках дещо сповільнилась, але темпи скорочення залишались високими (значення відповідного індексу не змінились протягом грудня та листопада і становлять 0,20); у перспективі трьох місяців підприємства очікують на незначне прискорення цього процесу (індекс зменшився з 0,25 до 0,28). 

Пропозиція та попит на ринку праці залишаються збалансованими. Труднощі пошуку робочої сили є незначними, зафіксовано незначне збільшення відповідних значень як для кваліфікованих працівників (із 0,11 до 0,12), так і для некваліфікованих працівників (із 0,02 до 0,05). 

 

Перешкоди для ведення бізнесу під час війни 

У грудні 2022 року основні три проблеми для бізнесу залишилися незмінними: це перебої з електропостачанням, зростання цін та фізична небезпека працювати. Підприємства повідомляли про кожну з них настільки ж часто, як і в листопаді 2022 року. 

Розрив ланцюжків постачання посів четверте місце в рейтингу перешкод. Це перервало тенденцію зменшення важливості цієї проблеми, яка привертала до себе увагу з вересня до листопада 2022 року. 

 

Завантаженість виробничих потужностей у період війни 

Попри російські терористичні атаки, у грудні бізнес залишався стійким до нових викликів, ситуація з обсягами виробництва стабілізувалася. У сумі на майже повні, повні та вище ніж повні обсяги виробництва і в листопаді, і в грудні працювали 47% опитаних. Всупереч відімкненням електропостачання та ракетним обстрілам, не працюють лише 3% опитаних підприємств (2% у вересні — листопаді), а завантажені менше ніж на 25% потужності лише 5% підприємств (6% у жовтні та 7% у листопаді). 

Найкраще продовжують долати труднощі війни галузі, які забезпечують базові потреби людини. Майже на повну та повну потужність працюють 63% підприємств харчової промисловості, 54% поліграфічної та 46% легкої промисловості. 

Мікропідприємства залишаються більш чутливими до війни, тому знову суттєво знизили обсяги завантаження виробничих потужностей. Якщо в листопаді 32% підприємств працювали на 100% та більше порівняно з довоєнними обсягами виробництва, то в грудні лише 21% підприємств. 

 

Підприємства-експортери 

58% опитаних повідомили, що були експортерами на початку 2022 року. Результати кількох останніх хвиль дослідження свідчать, що підприємства вичерпали можливості для активного відновлення експортної діяльності. Фактично чотири місяці поспіль на одному рівні залишається частка підприємств, які припинили експорт після 24 лютого — 15% у грудні проти 17% у листопаді та жовтні і 16% у вересні. 

У грудні прискорився темп відновлення обсягів експорту. Значення індексу змін експорту збільшилося в порівнянні з попереднім місяцем із -0,18 до -0,11. Це відбулося насамперед шляхом зростання частки опитаних, у яких обсяги експорту зростали (із 4,0% у листопаді до 13,7% у грудні). Однак для 58,8% експортерів обсяги експорту не змінилися (72,3% у листопаді). 

Попри продовження російських терористичних ударів, суттєво покращилися очікування щодо експорту. Індекс очікуваних змін експорту зріс із 0 в листопаді до 0,23 у грудні, що є найкращим результатом за всі хвилі опитування. Зокрема, зросла частка підприємств, які планують збільшення експорту (13,6% у листопаді до 27,3% у грудні). 

Після незначної активізації експортної діяльності мікробізнесу в листопаді, у грудні ситуація знову погіршилася. Станом на грудень кожне друге (47%) мікропідприємство припинило і не змогло відновити експорт, хоча в листопаді така ситуація була лише на кожному третьому (32%) підприємстві. 

 

Вплив відімкнень електропостачання 

Бізнес суттєво відчув вплив відімкнення електропостачання, спричиненого російськими терористичними ударами. Більшість підприємств (86%) тимчасово призупиняли роботу через відімкнення, а лише 14% підприємств їх не мали. 

У середньому, через відімкнення електроенергії підприємства втратили 21% загального обсягу робочого часу за місяць (дані за листопад 2022). 

Значна частина підприємств змогли мінімізувати втрати часу при вимкненнях електропостачання. Зокрема, 4% підприємств працювали весь час за відсутності світла, а 31% — не працював лише 1 — 10% робочого часу. На противагу цьому, лише 6% підприємств не працювали більше половини часу (51 — 100%) часу через відімкнення електропостачання. 

Мікробізнес мав менше спроможностей боротися з відімкненнями електропостачання. У результаті, у середньому, найбільше робочого часу втратили саме мікропідприємства — 31% (для порівняння, 21% малі, 17% середні та 22% великі підприємства). 

Галузі, які забезпечують базові потреби населення, втратили, у середньому, найменше робочого часу в промисловості через відімкнення електропостачання — 15% поліграфічна, 18% харчова та 19% легка промисловість. 

 

Державна політика 

У грудні 2022 року оцінки державної політики з підтримки бізнесу в цілому залишились на рівні листопада. Найчастіше цю політику оцінювали нейтрально: 49% респондентів. 

Частка позитивних оцінок (21%) дещо перевищує частку негативних (18%).

Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна за посиланням.