Результати сьомого щомісячного опитування промислових підприємств «Український бізнес в умовах війни»
Щомісячне опитування керівників промислових підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (США).
Попередні результати дослідження можна переглянути за посиланням.
Під час сьомої хвилі опитування отримано відповіді 507-ми респондентів. У перший місяць було опитано 327 підприємств, у другий — 367, у третій — уже 449, у четвертий — 518 респондентів, у п’ятий — 521, а під час шостої хвилі опитування — 468 респондентів. Серед них переважно промислові підприємства, які розташовані у 21-му з 27-ми регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях та в місті Києві.
Коротко про отримані результати
Результати опитування показали продовження тенденції до погіршення очікувань та оцінок ділового клімату та загальноекономічного середовища. Зокрема, у листопаді 2022 року частка тих, хто оцінює загальноекономічне становище позитивно, зменшилась із 5,8% до 2,1%. Водночас частка тих, хто оцінює загальноекономічне середовище як погане, зменшилась із 39,3% до 37,7%.
Очікування щодо економічної ситуації на промисловому підприємстві та в країні в піврічній перспективі погіршились. Частка «песимістів» щодо очікуваних змін на підприємстві збільшилась не суттєво, із 28,8% до 30,9%, тоді як частка «оптимістів» зменшилась у півтора раза, із 21,0% до 13,8%.
Обсяги виробництва
Обсяги виробництва у порівнянні з попереднім місяцем скоротились, очікування щодо їх змін на наступні 3 місяці погіршились. Частка тих промислових підприємств, на яких виробництво скоротилось, незначним чином збільшилась, із 21,6% до 23,5%. Водночас частка промислових підприємств, що повідомили про зростання виробництва, зменшилась, із 17,3% у жовтні до 8,3% у листопаді. Відсоток підприємств, на яких планується зростання виробництва на найближчі три місяці, зменшився із 29,1% у жовтні до 16,9% у листопаді, водночас частка тих, хто планує зменшення виробництва, збільшилась незначним чином, із 12,4% до 13,4%.
Перешкоди для ведення бізнесу під час війни
Перебої з електро-, водо- та теплопостачанням уперше стали проблемою номер один. Частка промислових підприємств, які зіштовхнулися з цією проблемою, досягла 78%. Проблема зростання цін на сировину/матеріали/товари посіла другу сходинку серед перешкод для бізнесу (68%), а небезпеки для роботи, пов’язані з війною — третю позицію (46%).
Ракетні обстріли поки що не мали критичного впливу на обсяги виробництва, хоча й стримували активне відновлення, яке тривало від весни. У листопаді 2022 року зафіксовано різке зменшення частки промислових підприємств, які працюють на 100%, порівняно з довоєнними обсягами — до 3% (у три попередні місяці цей показник залишався на рівні 8%). Однак майже на повних обсягах виробництва в листопаді працювали 43% опитаних (36% в жовтні).
Попит та реалізація
Темпи скорочення продажів та кількості нових замовлень значно прискорились. Значення Індексу змін реалізації зменшилось із -0,03 до -0,14, так само як й Індексу змін нових замовлень — із -0,03 до -0,11. Очікування бізнесу все ще залишаються позитивними, хоча й значно погіршились.
Значення як Індексу очікуваних змін продажів, так й Індексу очікуваних змін нових замовлень зменшились, відповідно, з 0,19 до 0,04 та з 0,21 до 0,15. У листопаді 2022 року промислові підприємства проінформували, що були забезпечені замовленнями в середньому лише на два місяці. Найменшою мірою забезпечені замовленнями мікропідприємства (74% — до двох місяців включно).
Завантаженість виробничих потужностей у період війни
Попри сповільнення відновлення, не працюють лише 2% опитаних промислових підприємств (2% у вересні та жовтні), а завантажені менше ніж на 25% потужності лише 7% підприємств (у вересні та жовтні 6%). Найкраще продовжують долати труднощі війни галузі, які забезпечують базові потреби людини. Майже на повну та повну потужність працюють 58% підприємств харчової промисловості та 60% легкої промисловості. При цьому лідером є поліграфічна промисловість — 75%. Активізувалося відновлення мікропідприємств, серед яких уже 32% підприємств працювали на 100% та більше порівняно з довоєнними обсягами виробництва (15% у вересні та 24% у жовтні).
Підприємства-експортери
55% опитаних повідомили, що були експортерами на початку 2022 року. При цьому промислові підприємства в теперішніх умовах вичерпали можливості до активного відновлення експортної діяльності. Частка експортерів, які досі не відновили продажі за кордон, збереглася приблизно на рівні попередніх місяців — 17% (17% у жовтні та 16% у вересні).
Уперше від початку літа зафіксовано сповільнення темпів відновлення експорту. Значення індексу змін експорту зменшилось у порівнянні з попереднім місяцем із -0,15 до -0,18. Це відбулося насамперед, шляхом зменшення частки опитаних, у яких обсяги експорту зростали (із 12,2% у жовтні до 4,0% у листопаді). Однак для 72,3% експортерів обсяги експорту не змінилися (60,0% у жовтні).
Російські терористичні обстріли суттєво погіршили очікування щодо експорту. Індекс очікуваних змін експорту вперше впав до 0 (із 0,22 у вересні та 0,13 в жовтні). Зокрема, зменшилася частка промислових підприємств, які планують збільшення експорту (25,4% у жовтні до 12,1% у листопаді). Мікробізнес зміг активізувати відновлення експорту, але ситуація залишається складною. Досі кожне третє (32%) мікропідприємство не змогло відновити експорт (46% у жовтні, 50% у вересні та 56% у серпні).
Державна підтримка
Оцінки державної політики покращились, що свідчить про зростання довіри. У листопаді 2022 року частка позитивних оцінок державної політики з підтримки бізнесу склала 23%, а негативних — 21%. При цьому позитивні оцінки почастішали шляхом скорочення нейтральних оцінок та частки опитаних, що не відповідали на це запитання, а частка негативних оцінок залишилася такою ж, як і в жовтні 2022 року.
Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна за посиланням.