Customize Appearance

Text Size

Letter Spacing

Color

News

Результати десятого щомісячного опитування промислових підприємств «Український бізнес в умовах війни»

img

Щомісячне опитування керівників промислових підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (США).

Попередні результати дослідження за лютий 2023 року можна переглянути за посиланням.

Під час десятої хвилі опитування отримано відповіді від 524-х респондентів. Серед опитаних переважно промислові підприємства (94%), які розташовані в 22-х із 27-ми регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, ІваноФранківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській, Харківській областях та в місті Києві. Серед опитаних представлено підприємства всіх розмірів за кількістю працівників. 

 

Коротко про отримані результати

Попри високий рівень довгострокової невизначеності, очікування промислових підприємств значно покращилися. Оцінки поточної фінансово-економічної ситуації та загальноекономічного середовища та очікування в піврічній перспективі покращуються три місяці поспіль, а рівень невизначеності в 6-ти і 3- місячній перспективі знижується кілька місяців поспіль. Очікування в тримісячній перспективі щодо виробничих показників істотно покращились. Водночас на ринку праці спостерігається зростання труднощів у пошуку як кваліфікованих, так і некваліфікованих працівників. Перебої з електропостачанням, хоча і залишаються однією з основних проблем, істотно зменшили значення. 

Експортна активність залишається без істотних змін. Негативний вплив перебоїв з електро-, водо- та теплопостачанням знизився, але ця проблема все ще очолює рейтинг перешкод разом зі зростанням цін. У січні 2023 року перебої з електропостачанням стали меншою проблемою, хоча більшості промислових підприємств доводилося втрачати робочий час через вимкнення. У середньому через вимкнення електроенергії підприємства втратили 15% загального обсягу робочого часу за січень, що демонструє покращення ситуації порівняно з попередніми місяцями (21% у листопаді та 23% у грудні). Оцінки економічної політики держави покращилися.

 

Обсяги виробництва

У лютому 2023 року порівняно із січнем 2023 року індекс змін у виробництві незначним чином зменшився, із - 0,04 до -0,06.

Водночас очікування промислових підприємств на наступні три місяці демонструють збільшення показника три місяці поспіль. Значення індексу очікуваних змін обсягів виробництва суттєво збільшилось із 0,33 у січні до 0,47 у лютому 2023 року.

 

Попит та реалізація

Показники попиту та продажів також дещо погіршились, темпи скорочення продажів та збільшення кількості нових замовлень уповільнились. 

Значення Індексу змін реалізації зменшилось із -0,02 у січні до -0,06 у лютому, а значення індексу змін нових замовлень зменшилось із 0,02 до -0,04, змінивши знак на від’ємний. Очікування промислових підприємств щодо майбутнього попиту при цьому істотно покращились. Значення як індексу очікуваних змін продажів, так й індексу очікуваних змін нових замовлень збільшились, відповідно, із 0,32 до 0,47 та з 0,33 до 0,44.

 

Зайнятість

Динаміка змін показників зайнятості свідчить про відсутність значних зрушень на ринку праці. Темпи скорочення зайнятості на підприємствах уже кілька місяців залишаються без істотних змін, індекс змін зайнятості, як і минулого місяця, становить -0,09. У наступні три місяці промислові підприємства також не очікують змін, індекс очікуваних змін не змінився та становить 0,04.

Тенденція до скорочення працівників у вимушених відпустках поступово прискорюється. Значення відповідного індексу в лютому порівняно із січнем незначним чином збільшилось, із -0,18 до -0,16; у перспективі трьох місяців підприємства очікують подальше прискорення (індекс збільшився з - 0,28 до -0,26).

Фіксується суттєве збільшення труднощів пошуку працівників різної кваліфікації. Значення відповідного індексу для кваліфікованих працівників збільшилось із 0,19 до 0,26, а показник труднощів пошуку некваліфікованих працівників збільшився із 0,06 до 0,14.

 

Перешкоди для ведення бізнесу під час війни

Негативний вплив перебоїв з електро-, водо- та теплопостачанням знизився, але ця проблема все ще очолює рейтинг перешкод разом зі зростанням цін. Ці дві проблеми поділили перше місце в рейтингу перешкод у лютому 2023 року. Складнощі з перевезенням сировини помітно підвищились у переліку перешкод та вийшли на третє місце. Відсоток опитаних, які вважають, що працювати небезпечно, залишився на рівні січня 2023 року. Брак робочої сили продовжує поступово збільшуватись у значенні.

 

Підприємства-експортери

60% опитаних повідомили, що були експортерами на початку 2022 року. У лютому 2023 року відновлення експортної діяльності знову дещо сповільнилося: частка промислових підприємств, які припинили експорт після 24 лютого 2022 року та не змогли його відновити, зросла до 14%. Таким чином, позитивні зміни в попередньому місяці могли бути лише короткочасним явищем, тому в цілому експортна активність залишається без істотних змін.

У лютому темпи зростання експорту залишились без суттєвих змін. Значення індексу змін експорту становить -0,09 (було -0,08). Частка опитаних, у яких обсяги експорту скоротились, у лютому залишилась майже без змін — 27,1% (була 28,4% у січні), так само майже не змінилася частка підприємств, які збільшували обсяги експорту — 15,2% у лютому (була 16,6%).

На наступні три місяці підприємці очікують прискорення темпів зростання експорту: значення індексу очікуваних змін експорту збільшилось із 0,24 до 0,33. Зросла частка підприємств, які планують збільшення експорту (із 33,4% у січні до 36,2% у лютому), а також зменшилася частка тих, хто планує скорочення експорту (із 10,9% у січні до 5,8% у лютому).

Ситуація залишається найбільш складною для мікробізнесу, оскільки станом на лютий 39% мікропідприємств припинили й не змогли відновити експорт (у січні та грудні 47%). Водночас ситуація суттєво погіршилася для малих підприємств (із 14% до 24%) та менш суттєво для середніх (із 7% до 9%) та великих (із 5% до 8%) підприємств.

 

Державна політика

У лютому 2023 року частота позитивних оцінок державної політики з підтримки бізнесу збільшилась до 24% із 21% у січні, а негативних — зменшилась із 15% до 11%. Як і раніше, бізнес переважно нейтрально оцінює державну політику з підтримки бізнесу: такі оцінки поставили 56% опитаних.

 

Зміни за рік повномасштабної війни

За останній рік (із лютого 2022 року до лютого 2023 року) промислові підприємства в основному змінили підходи до організації праці та обсяги виробництва або надання послуг. У 2/3 підприємств змінилася кількість працівників. Експортери часто говорять про те, що змінилися їхні закордонні ринки (47%). Майже половина промислових підприємств змінила клієнтів та/або постачальників.

За останній рік підприємства значно вклалися у свою безперебійну роботу (генератори, засоби зв’язку) та безпеку (витрати на переїзд або безпеку співробітників). Їхні балансові показники позитивні, що відображає збільшення цих інвестицій. Натомість балансові показники всіх інших змін негативні (більш поширене зменшення). Це обсяги виробництва та замовлень, кількість працівників, інвестиції в розвиток. Це ускладнює фінансове становище бізнесу, оскільки витрати зростають при зменшенні прибутків

Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна за посиланням.