Customize Appearance

Text Size

Letter Spacing

Color

News

Бізнес продовжив пом’якшувати оцінки результатів своєї діяльності у вересні 2024 року — опитування НБУ

img

У вересні 2024 року бізнес продовжив пом’якшувати оцінки ділової активності. Пожвавлення внутрішнього попиту, збільшення пропозиції товарів, бюджетне фінансування на відновлення інфраструктури та будівництво доріг, стабільна робота морського коридору, зростання залізничних перевезень, а також сезонний фактор сприяли поліпшенню очікувань бізнесу. Водночас стримувальними чинниками залишалися обстріли критичної інфраструктури, погіршення курсових очікувань, підвищення акцизів на пальне, дефіцит робочої сили та пришвидшення темпів інфляції. Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк України розраховує щомісяця, за винятком вимушеної перерви в березні-травні 2022 року. У вересні 2024 року ІОДА становив 48,7 порівняно з 48,4 у серпні

 

Опитування підприємств у вересні 2024 року

Щомісячне опитування підприємств проводилося з 4 до 23 вересня 2024 року. В опитуванні взяли участь 474 підприємства. Серед опитаних підприємств:

  • 44,7% — компанії промисловості
  • 27,4% — сфери послуг
  • 23,2% — торгівлі
  • 4,6% — будівництва

 

30,8% респондентів — великі підприємства, 28,1% — середні, 41,1% — малі.

32,3% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 10,5% — лише експортні операції, 18,4% — лише імпортні операції, 38,8% — не здійснюють зовнішні економічні операції.

 

Підприємства торгівлі

Підприємства торгівлі найоптимістичніше оцінили свою діяльність в найближчій перспективі. Цьому сприяли жвавий споживчий попит, достатня пропозиція товарів та розширення ланцюгів постачання: секторальний індекс у вересні 2024 року становив 52,1 (у серпні — 50,4). Торговельні компанії впевненіше прогнозували збільшення товарообороту та обсягу закупівлі товарів для продажу, а також поліпшили оцінки щодо запасів / залишків товарів для продажу. Підприємства торгівлі, як і раніше, були налаштовані на зниження торговельної маржі.

 

Підприємства промисловості 

Підприємства промисловості позитивно оцінили майбутні результати своєї діяльності завдяки сталому споживчому попиту, нарощенню виробництва та налагодженню логістики: секторальний індекс у вересні становив 50,3 (у серпні — 48,6). Респонденти очікували на подальше збільшення обсягів виготовленої продукції та нових замовлень на продукцію. Очікування щодо обсягів нових експортних замовлень на продукцію упритул наблизилися до нейтрального рівня, водночас пом’якшилися оцінки щодо зменшення запасів сировини та матеріалів. Натомість залишилися стриманими оцінки щодо обсягу незавершеного виробництва, одночасно погіршились оцінки щодо залишків готової продукції.

 

Підприємства будівництва

Підприємства будівництва зберегли позитивні оцінки своїх економічних результатів в найближчій перспективі, зважаючи на бюджетне фінансування будівництва доріг й інфраструктури, а також сезонний  фактор: секторальний індекс у вересні становив 50,1 порівняно з 50,7 у серпні 2024 року. Будівельники очікували на подальше збільшення обсягу будівництва, нових замовлень, закупівлі сировини та матеріалів, водночас суттєво поліпшили оцінки щодо обсягу закупівлі послуг підрядників та дещо пом’якшили оцінки щодо їх доступності.

 

Підприємства сфери послуг

Підприємства сфери послуг зберегли негативні оцінки майбутніх результатів своєї економічної діяльності через дефіцит кваліфікованих кадрів й збільшення витрат бізнесу на оплату праці та альтернативні джерела енергопостачання: секторальний індекс становив 44,6 у вересні 2024 року (в серпні — 46,5). Респонденти дуже стримано оцінили обсяг вже наданих послуг, послуг у процесі виконання та нових замовлень на послуги.

На тлі посилення темпів зростання закупівельних цін підприємства всіх секторів, що беруть участь в опитуванні, спрогнозували здорожчання цін/тарифів на власну продукцію/послуги.

Ситуація на ринку праці залишається нестійкою. Лише підприємства будівництва не налаштовані на скорочення персоналу. Керівники інших секторів, попри незначне пом’якшення оцінок, і надалі прогнозують зменшення загальної чисельності працівників, найбільше — у сфері послуг. 

Довідково:

  • Результати опитувань відображають лише думку респондентів — керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.
  • Щомісячний індекс очікувань ділової активності (ІОДА) — інструмент оперативної оцінки та відстеження тенденцій розвитку економіки. Індекс розраховується на основі опитувань українських підприємств реального сектору економіки.