Customize Appearance

Text Size

Letter Spacing

Color

Investments
News

70% опитаних міжнародних та українських компаній інвестуватимуть в Україну попри війну

img

70% опитаних компаній мають намір інвестувати в Україну попри війну. Це демонструють результати нової хвилі дослідження «Індекс інвестиційної привабливості України», проведеного Європейською Бізнес Асоціацією у партнерстві з NEQSOL Holding серед 80 директорів найбільших міжнародних та українських компаній.

Так, інтегральний показник Індексу у 2024 році дещо зріс — до 2,49 бала з 5 можливих (2,44 бала у 2023 році). Загальна оцінка цього показника у 2023-2024 роках співставна з оцінками інвестклімату  у «ковідному» 2020 році. 

 

Інвестиційний клімат

З 84% 2023 року до поточних 79% знизилась кількість керівників бізнесу, що вважають інвестиційний клімат в Україні несприятливим. Серед них вкрай несприятливим його вважають 20%. Варто зазначити, що частка таких респондентів послідовно зменшується з 2022 року — з 53% до поточних 20%. Нейтрально поточний інвестклімат оцінюють 12% топменеджерів (7% минулого року), а 9% вважають його сприятливим.  

Оцінка динаміки інвестклімату лишається незмінною, порівняно з минулим роком. Майже половина респондентів, а саме 49% вважають, що інвестиційний клімат погіршився, 39% не бачать суттєвих змін, і 12% вважають, що інвестклімат поліпшився.  

З тогорічних 57% до поточних 70% зросла кількість компаній, що вже присутні на ринку та мають плани продовжувати інвестиції попри війну. Водночас тільки 17% вважають, що новим інвесторам буде вигідно заходи в Україну (32% у 2023 році, 17% — у другій половині 2022 року).    

У наступні пів року 49% СЕО очікують подальшого погіршення інвестиційного клімату в Україні, 33% не очікують змін, а 18% сподіваються на покращення. Схожою є оцінка динаміки ситуації у наступні пів року у власній галузі: 44% очікують погіршення, 43% вважають, що ситуація не зміниться, а 13% — що поліпшиться.  

 

Фактори негативного впливу

Російська військова агресія продовжує очолювати перелік факторів негативного впливу на інвестиційний клімат, далі слідують корупція та слабка судова система, тіньова економіка, атаки на українську енергосистему. До того ж на думку 81% опитаних компаній, на інвестиційну привабливість України негативно впливає обмеження валютних операцій.    

 

Фактори позитивного впливу

Серед факторів позитивного впливу бізнес-лідери відзначають надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, скасування мит і квот на український експорт, «транспортний безвіз» з ЄС, диджиталізацію державних послуг та приєднання до об’єднаної енергосистеми ЄС. 

 

Збитки

Дещо більш ніж половина, а саме 54% компаній зазнали збитків внаслідок бойових дій. Серед них 25% вже звернулись до правоохоронних органів, ще 11% мають такі плани. Також по 3% звернулись до національних та міжнародних судів.  

 

Загалом, участь в опитуванні взяли 80 директорів найбільших міжнародних та українських компаній. З них 39% — представники середнього бізнесу, 38% — великого, 23% — малого бізнесу. 

Ознайомитися з деталями дослідження «Індекс інвестиційної привабливості України» можна за посиланням.

Довідково:

  • Європейська Бізнес Асоціація проводить дослідження «Індекс інвестиційної привабливості України» з 2008 року. Головний партнер у 2024 році — NEQSOL Holding.   

  • NEQSOL HOLDING — міжнародна група компаній, в якій працює понад 12 тисяч співробітників у 11 країнах світу, включаючи Великобританію, Сполучені Штати Америки, Туреччину, Азербайджан, Україну, Нідерланди, Грузію, Казахстан, Об’єднані Арабські Емірати. Штаб-квартири компанії розташовуються в Амстердамі, Баку та Києві. Основні сфери діяльності групи охоплюють телекомунікації, енергетику, високі технології та будівництво. Компанії групи надають послуги понад 25 мільйонам клієнтів.