Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції

Результати моделювання економічних наслідків укладання потенційних угод про вільну торгівлю між Україною та Єгиптом, Йорданією, Тунісом

23 Листопада 2021 13:13

Результати моделювання економічних наслідків укладання потенційних угод про вільну торгівлю між Україною та Єгиптом, Йорданією, Тунісом

18 листопада було презентовано результати моделювання економічних наслідків укладання потенційних угод про вільну торгівлю між Україною та Єгиптом, Йорданією, Тунісом. Дослідження проведене командою Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ).

Захід відбувся за участю керівництва Мінекономіки, представників Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

«Проведення дослідження щодо економічного впливу потенційної угоди про вільну торгівлю для Міністерства є обовʼязковим етапом проведення переговорів. Я вдячна нашим міжнародним та українським партнерам за дослідження, яке підтвердило, що укладення угод з цими країнами дасть поштовх для українського експорту», - прокоментувала Перший віце-прем’єр-міністр України – міністр економіки України Юлія Свириденко.

Як показало дослідження, присвячене потенційним угодам про вільну торгівлю з Єгиптом, Йорданією та Тунісом, економіка України виграє від лібералізації торгівлі товарами з цими країнами. Сумарно ці три зони вільної торгівлі дозволять підвищити реальний ВВП України на понад 0,4 % щороку. Створення ЗВТ стимулюватиме підвищення ефективності економіки за рахунок поштовху до переміщення факторів виробництва до більш конкурентоспроможних галузей.

«Єдиний спосіб бути успішним в організації торгової політики – це створювати можливості для укладання нових угод і розширювати умови доступу на світові ринки. Проведення таких досліджень є практичним кроком у переговорах для нас, як для уряду. А для суспільства такі дослідження дають змогу зрозуміти, які є параметри наших можливих домовленостей і які можуть бути конкурентні переваги для нашого бізнесу», - зазначив заступник міністра економіки України – Торговий представник України Тарас Качка.

Він підкреслив, що Україна зацікавлена повністю врегулювати торгівлю у середземноморському регіоні, Північній Африці, Близькому Сході, а також з європейськими країнами у рамках сумісних торгових параметрів. Укладання ЗВТ з Єгиптом, Тунісом і Йорданією дозволить вибудовувати промислові ланцюги виробництва для подальшого продажу товарів на світових ринках. Це важливо з точки зору зняття торговельних бар’єрів і збільшення міцності виробничих зв’язків, оскільки ці країни є частиною пан-євро-середземноморської конвенції про правила походження.

Ключовим для отримання очікуваних виграшів є лібералізація доступу на ринки країн-партнерів завдяки скасуванню ними ввізних мит, у тому числі на продукцію сільського господарства та харчової промисловості, та зниженню нетарифних бар’єрів у торгівлі товарами. Саме ці два з розглянутих дев’яти різних сценаріїв зниження торговельних бар’єрів України та країн-партнерів дають найбільший економічний виграш.

Водночас моделювання показало, що вже достатньо ліберальний торговельний режим економіки України дозволяє країні погодитись на глибоку лібералізацію її торговельного режиму без створення загроз для динаміки реального ВВП. Більше того, створення ЗВТ стимулюватиме підвищення ефективності економіки за рахунок поштовху до переміщення факторів виробництва в більш конкурентоспроможні галузі.

Дослідження також показало, що приріст експорту перевищуватиме приріст імпорту, що зумовлено вищим рівнем захисту країн-партнерів порівняно з Україною, а також поточною структурою торгівлі. Відповідно у рамках запропонованих сценаріїв можна очікувати розширення додатного сальдо торгівлі з цими країнами.

За повідомленням Мінекономіки, наразі з Тунісом і Йорданією Україна перебуває на порозі формальних переговорів про укладення ЗВТ. Крім того, у грудні відбудеться Українсько-єгипетська міжурядова комісія, за результатами якої передбачається оформити спільну політичну згоду про початок переговорів.

Новини за темою

Продовжуючи відвідування веб-сайту, Ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності