Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції

Вимоги ЄС до хлібобулочної продукції

Хоча торти, печиво і тістечка можуть містити незначну кількість продуктів тваринного походження, таких як: яйця, масло або молоко; ця продукція не розглядається як така, що має тваринне походження. Тому за загальним правилом продукція за кодом 1905 має відповідати вимогам ЄС до продуктів нетваринного походження.

Проте якщо торти, печиво і тістечка містять, наприклад, свіжі вершки або масляний крем як наповнювач, така продукція може розглядатись як така, що має тваринне походження і підпадає під інші, більш суворі правила.

Детально про вимоги до продукції тваринного походження - за посиланням.


Контроль забруднювачів у харчових продуктах

Забруднювачі

Забруднювачі - це речовини, які можуть потрапити до продуктів харчування на етапах їх виробництва, пакування, транспортування або зберігання (наприклад, мікотоксини та метали). Вони також можуть бути наслідком забруднення навколишнього середовища. Оскільки забруднювачі, як правило, негативно впливають на якість продуктів харчування та можуть становити загрозу для здоров’я людини, ЄС вживає заходів для мінімізації їх наявності у харчових продуктах. Харчові продукти, що містять забруднювачі у кількості, неприйнятній з точки зору охорони громадського здоров'я, не можуть бути представлені на ринку ЄС та будуть заборонені до ввезення.

Управління наявністю забруднювачів у харчових продуктів

  • Контроль за наявністю забруднювачів у Вашій продукції є Вашим обов’язком як бізнес-оператора;
  • Перевірте поточні максимально можливі рівні забруднювачів для Вашої продукції у Регламенті № 1881/2006;
  • Держави-члени ЄС здійснюють випадковий відбір та аналіз продуктів харчування на кордоні;
  • Регламент №333/2007 встановлює методи відбору проб та аналізу для офіційного контролю вмісту свинцю, кадмію, ртуті, неорганічного олова, 3-MCPD та поліциклічних ароматичних вуглеводнів у харчових продуктах;
  • Перевірте, чи встановлені спеціальні умови імпорту для Вашої продукції.

На веб-сайті Генеральної дирекції з питань охорони здоров'я та безпеки харчових продуктів надається детальна інформація про забруднювачі - за посиланням.

Контроль залишків пестицидів

Для захисту споживачів від неприйнятного рівня залишків пестицидів Європейська комісія встановила для імпортованих продуктів рослинного та тваринного походження максимальні рівні залишків (англ. maximum residue levels, скороч. MRL). Експортери повинні довести (за допомогою тестування), що кожна партія відповідає встановленим вимогам щодо максимально допустимих рівнів залишків пестицидів у харчових продуктах відповідно до Регламенту №396/2005. Така продукція імпортується лише зі схвалених країн (див. розділ «Схвалені країни і виробництва»). Включення і збереження у списку схвалених країн ґрунтується на наявності плану відповідної країни щодо встановлення гарантій передбачених у Додатку I.

Харчові продукти, що містять більше пестицидів, ніж дозволено, вилучаються з обігу на європейського ринку.

Ви можете перевірити прийнятні рівні пестицидів у базі даних пестицидів Європейської комісії.


Контроль за ГМО та новими харчовими продуктами

Їжа, що містить генетично модифіковані організми (ГМО) або нові продукти, повинна відповідати спеціальним процедурам дозволу (авторизації) до розміщення на ринку ЄС для того, щоб забезпечити найвищий рівень захисту здоров'я людини.

Спеціальні положення щодо генетично модифікованих харчових продуктів

Законодавство ЄС передбачає єдину процедуру дозволу (авторизації) розміщення на ринку продуктів харчування, що містять генетично модифіковані організми (ГМО) або отримані з них. Процес подання заявки на отримання дозволу залежить від того, чи будуть ГМО використовуватись у виробництві їжі або кормах з/без попереднього вирощування на території в ЄС. Вимоги до подання заявки на авторизацію викладені у Регламенті №503/2013. Авторизація діє не більше 10 років і може бути поновлена.

Спеціальні положення щодо нової їжі

Нові продукти - це харчові продукти та харчові інгредієнти, які не використовувались для споживання людиною значною мірою в ЄС до 15 травня 1997 року відповідно до Регламенту №2015/2283.

Перш, ніж бути розміщеними на ринку ЄС, нові продукти харчування повинні пройти оцінку безпеки, отримати дозвіл та бути включеними до відповідного Списку Союзу (the Union list). Експортери, які мають намір поставляти на ринок ЄС нові харчові продукти або інгредієнти, повинні проінформувати про свій намір Європейську комісію.


Контроль за продуктами нетваринного походження

Харчова продукція, що розміщується на європейському ринку, незалежно від того, виробляється у Європі чи у третіх країнах, повинна відповідати правилам гігієни, які містяться у Регламенті № 852/2004.

Оператори харчового бізнесу повинні дотримуватися цих правила та інтегрувати їх у свій виробничий процес. Регламент №852/2004 фактично описує, як суб'єкти господарювання можуть контролювати безпеку харчових продуктів та процесів, за які несуть відповідальність.

Зокрема цей регламент встановлює умови гігієни первинного виробництва та детальні вимоги до всіх етапів виробництва, переробки та дистрибуції продуктів харчування.

Ключова вимога до виробників продуктів харчування полягає у запровадженні на всіх етапах виробництва процедур, що базуються на принципах аналізу небезпеки та критичної точки контролю, тобто системи HACCP.

На практиці вам як оператору харчового бізнесу потрібно мати процедури, які описують, як у вашій компанії виробляється продукція, включаючи документування цих процедур.

Впровадження принципів НАССР передбачає деяку гнучкість, зокрема для малого бізнесу. Наприклад, це означає, що принципи НАССР можуть запроваджуватись залежно від структури та типу Вашого бізнесу. Більш детальну інформацію про гнучкість застосування принципів HACCP Ви можете дізнатись з EFSA за посиланням.

Мікробіологічні критерії для певних продуктів, встановлені у Регламенті №2073/2005.


Дозволені харчові добавки та ароматизатори

Виробнику хлібобулочної продукції, що планує експортувати до ЄС, необхідно контролювати її відповідність правилам ЄС щодо харчових добавок та ароматизаторів, які використовуються під час виробництва і входять до складу готової продукції.

Згідно з правилами ЄС, як харчові добавки можуть бути використані лише ті речовини, які включені до затверджених загальних списків і лише за умов використання, зазначених у цих списках (наприклад, як барвники, підсолоджувачі, консерванти, емульгатори, стабілізатори тощо). Регламент №1333/2008 встановлює правила щодо харчових добавок: визначення, умови використання, маркування та процедури. Він також містить список ЄС дозволених до використання харчових добавок та умови їх використання.


Спеціальні положення щодо харчових продуктів для особливих харчових цілей

У законодавстві ЄС є спеціальні положення, які застосовуються до харчових продуктів, призначених для особливого споживання (дитячі продукти, дієтичні продукти, продукти без глютену). Вони можуть бути актуальними також для хлібобулочних виробів. Ці правила можуть включати конкретні вимоги до складу, гігієни, маркування (наприклад, декларація про енергетичну цінність, вміст вуглеводів, білків і жирів), перелік дозволених добавок, критерії чистоти тощо.

Більш детальну інформацію можна знайти у Регламенті №609/2013.

Наприклад, у ЄС запроваджений дуже ретельний моніторинг перероблених продуктів на основі зернових та дитячого харчування. Законодавство встановлює гармонізовані стандарти щодо складу (перелік дозволених продуктів) та маркування продукції цього типу - Директива №2006/125/ЄС.

Регламентом №828/2014 узгоджені умови інформування споживачів ЄС про відсутність глютену або зменшення його вмісту в харчових продуктах. Зокрема це законодавство встановлює умови, за яких продукти можуть бути марковані як «безглютенові» або такі, що мають «дуже низький вміст глютену».


Простежуваність, відповідність та відповідальність у продуктах харчування та кормах

Загальні правила щодо безпеки харчових продуктів визначені у Регламенті №178/2002. Відповідно до цього регламенту, продукти харчування, яка імпортуються до ЄС, повинні відповідати вимогам законодавства.

Для гарантування безпеки харчових продуктів, слід дотримуватися деяких важливих принципів:

  • Принцип відповідальності Оператори підприємств харчової промисловості (постачальники, імпортери) повинні мати безпечну систему постачання продуктів харчування/кормів від своїх постачальників та дотримуватись безпеки продуктів харчування/кормів, які вони виробляють і постачають. Оператори (харчової промисловості) несуть юридичну відповідальність за дотримання законодавства про харчові продукти, зокрема їх безпеку. Вони повинні мати активний підхід до виконання вимог законодавства про харчові продукти, перевіряючи, чи відповідають цим вимогам.

  • Принцип простежуваності Законодавство ЄС визначає простежуваність як здатність відстежувати будь-які продукти харчування, корми, тварин або речовини на всіх етапах виробництва, переробки та дистрибуції. Ця вимога охоплює всі етапи виробництва, переробки та продажу в ЄС - від імпортера ЄС до рівня роздрібної торгівлі. Відповідальність за виконання цієї вимоги покладається на імпортера до ЄС, але Ваш імпортер до ЄС може вимагати також від Вас дотримуватися цих заходів та надавати відповідну інформацію. Імпортери можуть вимагати, щоб Ви також запровадили систему відстеження.


Маркування харчових продуктів

Продукти харчування, що продаються на ринку ЄС, мають відповідати правилам ЄС щодо маркування. Ці правила спрямовані на забезпечення того, щоб споживачі отримали всю необхідну інформацію про продукт і могли зробити інформований вибір щодо купівлі.

Щодо хлібобулочної продукції діють загальні та спеціальні правила залежно від складу та призначення.

Загальні правила

В ЄС діє Регламент №1169/2011 щодо маркування продуктів харчування. Він визначає, яка обов’язкова інформація має бути нанесена на маркування, а саме:

  • Назва продукту;
  • Перелік інгредієнтів (якщо інгредієнт може викликати алергію або непереносимість, це слід зазначити та підкреслити. Інгредієнти, які можуть викликати алергічні реакції, перелічені у Додатку II до Регламенту (ЄС) № 1169/2011);
  • Маса нетто;
  • Термін зберігання;
  • Умови зберігання або використання;
  • Країна або місце походження;
  • Назва та адреса підприємства;
  • Інструкції з використання/споживання;
  • Харчова декларація (повинна містити дані про енергетичну цінність, кількість жирів, вуглеводів, білків, цукрів та солі).

Мінімальний розмір шрифту - 1,2 мм.

Перелічена вище інформація повинна бути розміщена на упаковці або на етикетці, прикріпленій до упакованих харчових продуктів. Для упакованих харчових продуктів, призначених для громадського харчування (продукти, які продаються гуртом), обов'язкові дані повинні міститись у комерційних документах, назва, за якою вона продається, термін придатності, використання та назва виробника/імпортера – на зовнішній упаковці.

Відповідальність за маркування покладається на імпортера чи дистриб'ютора до ЄС, але Ви як виробник з України повинні бути у змозі надати всю необхідну інформацію своєму імпортеру.

Спеціальні правила маркування, що можуть стосуватись хлібобулочної продукції

Окрім загальних правил маркування, для деяких продуктів діють спеціальні правила.

Маркування продуктів харчування, що містять ГМО та нових харчових продуктів

Харчові продукти, що містять або отримані з генетично модифікованих організмів (ГМО), дозволених для розміщення на ринку ЄС, підпадають під вимоги маркування, викладені у Регламенті № 1829/2003.

Маркування харчових продуктів для певних груп споживачів

Специфічні вимоги до продуктів харчування для особливих споживчих цілей (дитяче харчування, дієтичні продукти для медичних цілей, продукти для зниження ваги, продукти для спортсменів тощо) визначено Регламентом № 609/2013.

Маркування харчових добавок та ароматизаторів

Харчові добавки (антиокислювачі, консерванти, барвники тощо) та ароматизатори завжди мають бути марковані на упаковках харчових продуктів за назвою або E-номером. Інші положення щодо маркування добавок, що продаються окремо виробникам харчових продуктів або споживачам, визначені у Регламенті № 1333/2008.


Добровільні вимоги

Органічне виробництво

ЄС запровадив загальне органічне маркування для всіх органічних продуктів. Для розміщення на ринку ЄС органічна продукція повинна відповідати правилам, встановленим Регламентом №834/2007. Викладені у Регламенті правила є добровільними, тобто продукція може продаватися на ринку ЄС без органічного логотипу. Продукти можуть бути позначені як «органічні» лише тоді, якщо принаймні 95% їх сільськогосподарських інгредієнтів є органічними. Запроваджений органічний логотип захищається від використання на неорганічних продуктах на всій території ЄС.

Приватні стандарти

Приватні стандарти щодо харчових продуктів відіграють все більш важливу роль у забезпеченні доступу на ринок у міжнародній торгівлі, тому важливо про них знати.

Описані нижче стандарти є одними з найпоширеніших. Зверніть увагу, що це не вичерпний перелік, оскільки їх існує набагато більше.

BRC Global Standard for Food Safety

Може застосовуватися до будь-яких операцій з переробки та пакування харчових продуктів, де відкрита їжа обробляється, переробляється або фасується. Сфера застосування цього стандарту є широкою, від свіжих продуктів харчування до оброблених продуктів і готових до вживання.

Органічне землеробство ЄС (EU organic farming)

Правила органічного землеробства ЄС стосуються всієї сільськогосподарської продукції, включаючи аквакультуру та дріжджі. Вони охоплюють кожну стадію виробничого процесу, від насіння до кінцевої переробленої їжі.

KRAV

KRAV - це марка сталого виробництва для органічних харчових продуктів, що в основному використовується у Швеції. Маркування KRAV має дуже високий показник знання (98%) серед споживачів Швеції. KRAV має додаткові вимоги до стандартів, які суворіші за норми ЄС. Щоб сертифікувати за стандартом KRAV продукт, вироблений як органічний за межами Швеції, необхідне надання документації відповідній сертифікованій компанії.

Global G.A.P.

Global G.A.P. є приватним сертифікаційним органом, який встановлює добровільні стандарти сертифікації сільськогосподарської продукції у всьому світі. Він призначений для дотримання вимог сільськогосподарської продукції.

Продовжуючи відвідування веб-сайту, Ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності