Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції

Вимоги ЄС до ягід

Контроль забруднювачів у харчових продуктах

Ягоди мають бути безпечні для здоров’я споживача та не мають містити забруднювачі в кількості, неприйнятній для здоров'я населення. Забруднювачі можуть потрапляти в харчові продукти на різних етапах виробництва, пакування, транспортування або також внаслідок забруднення довкілля.

Регламент № 315/93 встановлює процедури ЄС щодо забруднюючих речовин у харчових продуктах на території ЄС

Максимально допустимий вміст деяких забруднюючих речовин (мікотоксинів, важких металів) у харчових продуктах на ринках країн ЄС визначений у Регламенті №1881/2006

Максимальний рівень забруднення ягід

  • Небезпечними забруднюючими речовинами для ягід визнані важкі метали: свинець та кадмій.
  • Максимально допустимий рівень вмісту свинцю становить 0,20мг/кг загальної ваги.
  • Максимально допустимий рівень вмісту кадмію становить 0,050 мг/кг загальної ваги.

На ринку ЄС також встановлені максимально дозволені рівні радіоактивного забруднення продуктів харчування (безпосередньо або після обробки). Детальніше дивіться за посиланням.

Управління забруднюючими речовинами у харчових продуктах на практиці

  • Ви як оператор харчової промисловості в сфері фруктів та ягід несете відповідальність за рівень контролю забруднюючих речовин у вашій продукції.
  • Ви повинні регулярно перевіряти існуючі максимально дозволені рівні, які регулярно оновлюються. Регламент №1881/2006 регулярно оновлюється. Пам’ятайте, що певні продукти можуть не бути перелічені, але можуть підпадати під більш широкі категорії, наприклад «фрукти».
  • Вам необхідно мати систему контролю, щоб уникнути забруднення (див. вищезазначені вимоги НАССР) та провести лабораторне тестування (в акредитованій лабораторії).
  • Ви повинні знати, що держави-члени ЄС проводять випадковий відбір зразків та аналіз продуктів харчування, регулярно повідомляють про результати та вживають заходи, якщо зразки не відповідають вимогам законодавствам.
  • Регламент Комісії № 333/2007 встановлює методи відбору зразків та аналізу щодо офіційного контролю рівня свинцю, кадмію, ртуті, неорганічного олова, 3-МХПД (3-монохлорпропан-1-2-діол) та поліциклічних ароматичних вуглеводнів у харчових продуктах.

Контроль залишків пестицидів

Для захисту споживачів від неприйнятних рівнів залишкового вмісту пестицидів Європейська Комісія встановила для імпорту продуктів рослинного і тваринного походження максимально допустимі рівні залишків пестицидів (англ. - Maximum Residue Levels (MRLs). Експортери повинні довести (за допомогою тестування), що кожна партія відповідає вимогам.

Вимоги щодо максимально дозволених рівнів залишку пестицидів у певних продуктах встановлені Регламентом №396/2005 з переліком MRLs у відповідних додатках.

Для зручності конкретна інформація про речовини та MRLs, перелічені в Додатках ІІ, ІІІ і ІV доступна в базі даних пестицидів ЄС. База надає можливість пошуку максимально допустимі рівні залишків пестицидів для певних товарів. Для цього в розділі пошуку за товарами потрібна вказати необхідний товар, далі обрати в панелі ліворуч “MRLs for product” та зберегти таблицю Excel (Export to Excel).

Регламент №1107/2009 встановлює дозвіл на використання активних речовин у продуктах захисту рослин тільки за умови, що їх включено до бази даних пестицидів ЄС.

Управління пестицидами на практиці

  • Європейські закони щодо пестицидів є найсуворішими в світі.
  • Ви повинні регулярно перевіряти існуючі максимально допустимі рівні, звернувшись до Європейської база даних пестицидів (Pesticides Maximum Residue Level database). База даних часто оновлюється.
  • Для того, щоб не допустити високого рівня пестицидів, вам необхідно мати систему контролю. Корисним інструментом для цього є система Комплексної боротьбі зі шкідниками (Integrated Pest Management). Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (FAO) просуває дану систему як пріоритетний підхід до захисту сільськогосподарських культур, розглядає її як основу стійкої інтенсифікації виробництва сільськогосподарських культур, а також зменшення рівня ризику, пов’язаного з пестицидами.
  • ЄС встановив правила використання пестицидів, які зазначені у Директиві №2009/128/ЄС про стале використання пестицидів. Серед рекомендацій – заборона повітряного розпилення, пріоритет нехімічних методів, а також просування органічного землеробства.

Простежуваність

Законодавство ЄС визначає простежуваність як здатність виявити і простежити за будь-яким харчовим продуктом, кормом, твариною, призначеними для виробництва харчових продуктів або речовиною, що буде використана для споживання, на всіх етапах виробництва, переробки та розповсюдження.

Регламент № 178/2002 вимагає належним чином маркувати або надавати відповідні документи про продукцію

Імпортер харчової продукції в ЄС має забезпечити наявність вичерпної інформації щодо всього ланцюга виробництва та переміщення продукту.

Система простежуваності на практиці

  • На кожному етапі виробництва продуктів харчування бізнес-оператори повинні мати чітко визначені функції та обов’язки, а також повинні вживати необхідних заходів в разі виявлення ризику.
  • Як компанія ви повинні визначити та задокументувати інформацію про продукцію за приниципом «один крок вперед і один крок назад» в ланцюгу виробництва харчової продукції (від первинного виробництва, переробки, транспортування та розподілу).
  • Надзвичайно корисним інструментом може бути маркування окремих упаковок, що використовуються для транспортування ягід (від виробничих ділянок до пакувальних майданчиків або місцях розподілу). На етикетці повинна міститися інформація про місце походження ягоди, дату збору/перевезення, а також назву та контактну інформацію відповідального бізнес-оператора.
  • У разі виявлення ризику Європейська Комісія залучає компанії до виконання наступних дій:
    • негайно вилучити з ринку заражені продукти та, при необхідності, відкликати їх у споживачів;
    • знищити партію та серію товарів, які не відповідають вимогам безпеки харчових продуктів.

Маркування

Усі харчові продукти, що продаються в ЄС, повинні відповідати правилам маркування ЄС, спрямованим на те, щоб споживачі, купуючи харчі, мали всю необхідну інформацію для свідомого вибору.

Регламент №1169/2011 встановлює загальні та спеціальні правила маркування харчових продуктів

Детальнішу інформацію щодо маркування Ви можете отримати за посиланням.

Маркування харчових продуктів на практиці:

  • Залежно від виду фруктів існують специфічні вимоги щодо маркування. Наприклад, правила відрізняються для ягід, які продаються оптом або якщо до ягід додається цукор.
  • Маркування повинно бути зрозумілим, читабельним, видним та написаним мовою країни ЄС, до якої ви експортуєте продукцію. На практиці, ваш імпортер повинен допомогти вам з цим.
  • Як правило, на свіжих фруктах повинна зазначатися наступна інформація:
    • Назва продукту
    • Вага нетто (кілограми або грами)
    • Умови зберігання або умови використання (якщо застосовуються)
    • Країна походження (Україна)
    • Маркування партії
    • Декларація виробника харчових продуктів
    • Контактна інформація
  • Пам’ятайте, що імпортер ЄС несе відповідальність за інформацію про продукт
  • Переконайтесь, що маркування містить відповідну інформацію про ваш продукт, зверніться до відповідального органу країни-імпортера ЄС (у Швеції це Національне агентство з харчових продуктів), до рекомендацій Комісії ЄС щодо маркування та упаковки харчових продуктів, або зверніться до вашого імпортера.
  • Також переконайтесь у відповідності вимогам маркетингових стандартів.

Контроль здоров’я рослин та фітосанітарні заходи

Імпорт рослинної продукції до ЄС підлягає таким заходам контролю (Директива № 2000/29/ЄС з урахуванням Регламенту №2016/2031):

  1. наявність фітосанітарного сертифікату; Фітосанітарний сертифікат видається державним фітосанітарним інспектором Головного управління Держпродспоживслужби в області на підставі проведених фітосанітарних процедур, на кожну партію вантажу об'єктів регулювання, які включені до Переліку об'єктів регулювання відповідно до Постанови КМУ від 12.05.2007 р. №705 (строк дії - 14 днів на території України).

  2. проходження митних перевірок у пункті в'їзду на територію ЄС;

  3. попереднє повідомлення у митні органи ЄС про прибуття вантажу рослин;

  4. включення імпортера з ЄС до офіційного реєстру держави-члена ЄС.

Фітосанітарні заходи

  • Фрукти та овочі, що експортуються до ЄС, повинні відповідати законодавству ЄС з фітосанітарії. В ЄС існують фітосанітарні вимоги, які спрямовані на запобігання ввезення та поширення шкідників та організмів, які є шкідливими для рослин та рослинних продуктів.

  • Ви як оператор харчової промисловості України, який хоче експортувати фрукти та ягоди до ЄС, повинні дізнатися, які фітосанітарні заходи існують для вашого продукту, якщо ви маєте намір експортувати ваш продукт до ЄС. Може бути заборонено ввозити на територію ЄС певні рослини (див. Додаток 1-4 до Директиви Ради №2000/29/ЄС), а інші можуть потребувати фітосанітарний сертифікат.

  • Фітосанітарний сертифікат – це документ, який видається Головним державним інспектором фітосанітарного контролю України однією з офіційних мов ЄС, має бути оформлений не раніше, ніж за 14 днів до дати експорту вашої продукції з України. Сертифікат повинен свідчити про те, що було проведено фітосанітарний контроль продукції і що немає шкідливих рослин.

  • Вам як українській (європейській) компанії необхідно мати фітосанітарний сертифікат, якщо ви хочете експортувати, наприклад, помідори та цитрусові, і в той же самий час не існує необхідності в фітосанітарному сертифікаті, наприклад, для смородини, чорниці, малини та кавуна, які вирощені в Україні. Ви можете знайти перелік всіх продуктів, для яких необхідний фітосанітарний сертифікат, у Додатку V, частина B Директиви Ради 2000/29 / EC. Ті ж продукти, які охоплюються частиною В Додатка V Директиви Ради 2000/29 / EC, також повинні бути перевірені при прибутті на прикордонний інспекційний пункт країни-імпортера ЄС. Отже, від Вашого імпортера в ЄС може вимагатися попереднє повідомлення відповідного прикордонного органу для проведення такої перевірки. Крім того, можна імпортувати ягоди тільки через визначені пункти в’їзду.

  • Детальніше про фітосанітарні заходи та фітосанітарію ви можете дізнатися на веб-сайті Комісії ЄС.


Контроль безпечності харчових продуктів нетваринного походження

Імпорт харчових продуктів нетваринного походження в ЄС підлягає загальним умовам і спеціальним положенням, спрямованих на запобігання ризику для здоров’я населення та захист інтересів споживачів.

Коли на території третьої країни виникає чи шириться гігієнічна проблема, здатна створити серйозну небезпеку здоров’ю людей, влада ЄС може призупинити імпорт з усієї або частини відповідної третьої країни або запровадити тимчасові захисні заходи щодо відповідних харчових продуктів, залежно від серйозності ситуації.

Для контролю застосовують наступні правила:

Загальні правила щодо гігієни встановлює Регламент №852/2004. Вимоги щодо забруднювачів у харчових продуктах та щодо матеріалів, які контактують з харчовими продуктами встановлює Регламент №1935/2004. Загальні умови приготування харчових продуктів встановлює у т.ч. Директива №89/108/ЄС щодо швидкої заморозки.

Матеріали, що контактують з харчовими продуктами.

  • При використанні матеріалів, що контактуватимуть з продуктами харчування, такими як пакувальні матеріали, ви повинні переконатися, що матеріали виготовлені таким чином, що їх частинки не переносяться на продукти харчування в тих кількостях, які є небезпечними для людей, та не змінюють склад продуктів харчування, а також не змінюють смак і запах продуктів.

  • Ви повинні переконатися, що дотримуєтесь всіх вимог щодо небезпечних речовин, а також щодо маркування. Вам як українському виробнику ягід необхідно знати, який пластик ви можете використовувати в якості пакувального матеріалу для ваших ягід (і які речовини містить пластик).


Контроль за харчовими продуктами нетваринного походження

Загальним зобов'язанням для всіх підприємств має бути контроль безпечності харчових продуктів та процесів, за які підприємство відповідає. Загальні санітарно-гігієнічні норми ЄС вимагають, щоб виробники на всіх етапах розробляли відповідні процедури на основі принципів аналізу ризиків та критичного контрольного пункту (HACCP), тобто весь бізнес в ланцюжку поставок повинен мати сертифікацію HACCP (або еквівалентну).

Детальніше про HACCP читайте за посиланням.

Принципи НАССР на практиці

  • Відповідно до вимог ЄС, продукти харчування, включаючи фрукти та ягоди, повинні бути безпечними для споживання.

  • Ви як оператор харчової промисловості в сфері овочів та фруктів, таких як червона смородина, малина або кавун, повинні запровадити та діяти на основі програм продовольчої безпеки та процедур, заснованих на принципах НАССР. Це включає, наприклад, те, що працівники повинні бути під наглядом та бути проінструктовані та/або пройти підготовку щодо застосування принципів НАССР.

  • На практиці вам як оператору харчової промисловості необхідно мати процедури, в яких описано, як ваша компанія обробляє фрукти та ягоди, включаючи документацію про ведення обліку процедур.

  • Впровадження принципів НАССР передбачає певну гнучкість (свободу дій), у тому числі для малого бізнесу. Це означає, наприклад, що принципи можуть бути реалізовані залежно від структури та типу вашого бізнесу. Ви можете дізнатися більше про гнучкість застосування принципів НАССР на сайті Європейського агентства з безпечності харчових продуктів за посиланням.

  • У додатку ІІ до Повідомлення Єврокомісії ви також можете знайти інформацію, де застосування принципів системи НАССР описано простим способом.

  • Якщо Ви хочете дізнатися більше про тренінги та курси з навчання принципів НАССР, наприклад, можна відвідати веб-сайти органів стандартизації, такі як IFS International Features Standards (спеціальні міжнародні стандарти) або BRC Global Standards (міжнародні стандарти BRC).

  • Пам’ятайте, що відповідальність за дотримання відповідних вимог до продуктів харчування лежить на імпортері в ЄС, але ваш імпортер в ЄС вимагатиме від вас як оператора харчової галузі в Україні дотримуватися цих заходів.

Крім того, підприємства повинні довести мікробіологічну безпеку.

Мікробіологічні критерії для деяких продуктів зазначені в Регламенті №2073/2005.

Мікробіологічні критерії

  • Як виробника харчових продуктів, ваш продукт може охоплюватися Регламентом Комісії № 2073/2005, який встановлює критерії безпеки харчових продуктів. Профілактичні заходи, такі як застосування принципів НАССР, сприяють досягненню безпеки харчових продуктів. Хоча мікробіологічне тестування саме по собі не може гарантувати безпеку перевірених продуктів харчування, ці критерії надають цілі та орієнтири, які допоможуть вам як підприємствам харчової промисловості (а також компетентним органам ЄС) керувати та контролювати безпеку харчових продуктів.

  • Зокрема, якщо ви як виробник харчової продукції бажаєте експортувати попередньо нарізані фрукти та овочі (а також непастеризовані фрукти та овочеві соки), ви повинні знати про такі мікробіологічні небезпеки, як E.coli (кишечка паличка) та сальмонела. Існують обмеження на наявність кишкової палички, тоді як сальмонела повинна бути повністю відсутня при тестуванні цих харчових продуктів.

  • Ви можете дізнатися більше про проведення тестувань, відбору проб та відбору зразків у Регламенті № 2073/2005 (наприклад стаття 4 та додаток І).

  • Додаткову інформацію про мікробіологічні критерії можна знайти на веб-сайті Комісії ЄС з питань гігієни харчових продуктів.

Продовжуючи відвідування веб-сайту, Ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності