Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції

Ґайд з визначення походження товарів під час експорту з України

У міжнародній торгівлі важливе значення має походження товарів, яке можна розглядати як «економічне громадянство» імпортованої продукції і яке обов’язково декларує імпортер на митниці.

Існують два типи походження товарів:

  • преференційне – застосовується у рамках преференційних торговельних режимів між країнами, а саме: угод про вільну торгівлю, які передбачають пільгові (знижені) імпортні мита;
  • непреференційне – застосовується у торгівлі між країнами, які не мають угод про преференційний режим.

Преференційне походження товарів є особливо важливим, оскільки дає право на застосування пільгових імпортних мит при експорті з України до країн, з якими Україна має угоди про вільну торгівлю, зокрема до ЄС, Канади, Ізраїлю і Великої Британії.

Детальніше про умови експорту з України до зазначених країн: у хелпдеску до ЄС, хелпдеску до Канади, хелпдеску до Ізраїлю, хелпдеску до Великої Британії.

Кожна угода про вільну торгівлю містить перелік так званих преференційних правил походження, і український виробник повинен довести за допомогою документації, що його продукт їм відповідає. Правила походження встановлюють щодо окремих категорій товарів за митними кодами класифікації HS.

Пошуковий інструмент митних кодів за товарами – за посиланням.

Преференційні правила походження

Загалом товар вважається таким, що вироблений у певній країні, якщо відповідає одному з двох базових правил:

1) повністю отриманий (wholly obtained) – товар, який повністю вирощений/добутий у країні або вироблений з матеріалів, які повністю вирощені/добуті в країні.

Наприклад, живі тварини, зернові, овочі, корисні копалини.

2) пройшов суттєву переробку (substantial transformation) – товар, у виробництві якого були використані матеріали іноземного походження, але до того:

  • відбулась зміна тарифної класифікації, тобто митний код готового товару відрізняється від митного коду використаних матеріалів;
  • іноземні матеріали складають не більше визначеної частки у вартості готового товару;
  • товар пройшов визначені процеси переробки.

Для визначення правил походження зручно використовувати Rules of origin facilitator - довідковий онлайн-інструмент, розроблений за підтримки Світової організації торгівлі, Світової митної організації і Міжнародного торгового центру. Даний ресурс також містить інформацію про чинні торговельні угоди між країнами, тарифи тощо.

Перший крок під час роботи з даним інструментом – вибір критеріїв для пошуку інформації на головній сторінці ліворуч.

Для прикладу оберемо пасту (код HS - 1902301080), яку планують експортувати з України до Великої Британії:

Натиснувши кнопку «Search», отримуємо інформацію у стовпці ліворуч. Для зручності роботи з отриманими даними варто розгорнути їх на всю сторінку, натиснувши кнопку «Find out more» внизу стовпчика.

У верхній частині розгорнутої сторінки з даними зазначено, що між країнами діє угода про вільну торгівлю, згідно з якою преференційний (пільговий) імпортний тариф на пасту складає 0% (за відсутності пільгового режиму імпортне мито складає 19,41%):

Ліворуч зазначене правило походження (Rule of origin), що застосовується до даної категорії продукції, а саме: «Виробництво, у якому всі зернові та їх похідні (окрім пшениці твердих сортів та її похідних) повністю отримані у країні». Це означає, що виробник повинен використати українське борошно (борошно з зернових, вирощених в Україні), щоб отримати право на пільгове імпорте мито при експорті готової пасти до Великої Британії. Якщо виробник використовує борошно твердих сортів пшениці, воно може мати походження з інших країн.

На сторінці нижче ліворуч доступні для завантаження документи – сертифікат походження (Certificate of origin), процедура доведення походження, текст угоди тощо:

Інформація у стовпці посередині сторінки містить дані про положення правила походження (Provisions Rule of Origin), що застосовується до даної продукції. Наприклад, положення De Minimis дозволяє використання невеликої кількості – 10% - зернових інгредієнтів неукраїнського походження у виробництві пасти. Роз’яснення кожного положення доступне, якщо навести курсор на позначку поряд з ним.

Стовпчик праворуч на сторінці містить інформацію про положення сертифікату походження (Provisions Certificate of Origin):

Крім двосторонніх угод про вільну торгівлю з окремим країнами, Україна є учасником багатосторонньої угоди, що встановлює ідентичні правила походження товарів для взаємної торгівлі зі збереженням преференційних умов торгівлі - Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (Пан-Євро-Мед).

Детальніше – за посиланням.

Непреференційні правила походження

Якщо між країнами немає торгівельної угоди, що передбачає преференційні умови (угоди про вільну торгівлю), портал виведе відповідне повідомлення.

У такому разі необхідно перемкнутись на «Non-preferential regime».

Наприклад, для пошуку інформації про умови експорту пасти з України до ОАЕ, отримаємо наступні дані:

  • між країнами немає преференційного торговельного режиму;
  • імпортне мито становить 5%;
  • в ОАЕ немає жодних правил визначення непреференційного походження для такої продукції.

Матеріал підготовлений за фінансової підтримки уряду Німеччини через німецьку федеральну компанію Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Продовжуючи відвідування веб-сайту, Ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності