Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції

Контроль за продуктами тваринного походження

В ЄС діють вимоги до продуктів харчування тваринного походження, призначених для споживання людьми. Їх метою є запобігання передачі та розповсюдження захворювань серед населення та тварин. На оператора покладено загальний обов’язок контролювати безпеку харчових продуктів та процесів, за які він відповідає.

1) Загальні правила гігієни.

В ЄС діють загальні правила гігієни щодо первинного виробництва та детальні вимоги до всіх етапів виробництва, переробки та розповсюдження продуктів харчування.

Загальні правила гігієни ґрунтуються на положеннях Регламенту № 852/2004 та Регламенту №853/2004.

У статті 6 Регламенту №853/2004 викладено загальні вимоги до продуктів тваринного походження з-за меж ЄС.

Виробники продуктів харчування повинні запровадити і дотримуватись процедур, які відповідають принципам HACCP (англ. Hazard Analysis and Critical Control Point)

Принципи НАССР:

a) виявлення будь-яких небезпек, яким необхідно запобігти, усунути або зменшити до прийнятного рівня;

b) встановлення критичних контрольних точок на етапі або етапах, коли контроль є важливим для запобігання або усунення небезпеки, а чи для зменшення її до прийнятного рівня;

c) встановлення меж (значень) у критичних точках контролю, які дозволяють відокремити прийнятний рівень ризику від неприйнятного для запобігання, усунення або зменшення виявлених небезпек;

d) встановлення та впровадження ефективних процедур моніторингу у критичних точках контролю;

e) запровадження коригуючих дій, коли моніторинг показує, що критична контрольна точка не знаходиться під контролем;

f) запровадження регулярних процедур для перевірки того, що заходи, викладені в підпунктах а - е, працюють ефективно;

g) запровадження документування і запису (фіксування) відповідно до розміру і специфіки бізнесу, щоб продемонструвати ефективне застосування заходів, викладених у підпунктах а - f.

Коли до продукту, процесу чи будь-якого кроку вносяться будь-які зміни, бізнес-оператори повинні переглянути процедури та внести необхідні коригування.

Впровадження принципів НАССР передбачає деяку гнучкість, у тому числі для малого бізнесу. Наприклад, це означає, що принципи НАССР можуть бути імплементовані відповідно до структури і типу Вашого бізнесу. Більш детальну інформацію про гнучкість застосування принципів HACCP Ви можете дізнатись з EFSA за посиланням.

2) Мікробіологічні критерії.

Законодавство ЄС встановило мікробіологічні критерії для деяких продуктів харчування згідно з Регламентом №2073/2005.

Регламент встановлює критерії харчової безпеки щодо харчових бактерій, їх токсинів та метаболітів (таких як: сальмонела, Listeria monocytogenes, Enterobacter sakazakii, стафілококові ентеротоксини та гістамін) у конкретних продуктах харчування. Ці критерії визначають прийнятність розміщення на ринку продукції або партії. Крім того, цей Регламент встановлює певні критерії гігієни технологічного процесу. У розділі 2.2 Регламенту (стор. 18-19) викладені мікробіологічні критерії для молока та молочних продуктів.

3) Здоров’я тварин.

Імпорт продуктів тваринного походження, призначених для споживання людьми, повинен відповідати загальним умовам здоров’я тварин. Запроваджені заходи контролю мають запобігти проникненню на територію ЄС інфекційних хвороб, які є небезпечним для людей і свійських тварин.

Вимоги до здров'я тварин викладені у Директиві №2002/99/ЕС, яка запроваджує регулювання виробництво, обробку, продаж (розповсюдження) і розміщення на ринку харчових продуктів тваринного походження для споживання людьми.

У Додатку 3 даний перелік способів лікування, які дозволяють усунути певні ризики для здоров'я тварин, пов'язані з м'ясом та молоком.

4) Ветеринарний сертифікат.

Ветеринарний сертифікат потрібен для створення безпечного розміщення молока, молочних продуктів на ринку і повинен супроводжувати всі постачання такої продукції на ринок ЄС.

Ветеринарний сертифікат щодо молочнох продукції запроваджений Регламентом №605/2010.

При ввезенні молока і молочних продуктів до ЄС проводиться відповідна перевірка на прикордонному інспекційному пункту. Ветеринарні органи держав-членів ЄС забезпечують, щоб молоко та молочна продукція відповідали усім вимогам, передбаченим законодавством ЄС.

В Регламенті №2017/625 визначено принципи ветеринарної перевірки продуктів тваринного походження, що надходять до ЄС з третіх країн.

5) Прикордонний контроль.

Імпортери повинні дотримуватись процедур, визначених у Регламенті №136/2004 до, під час та після ввезення продукції тваринного походження до ЄС через прикордонний інспекційний пункт.

В ЄС діє система TRACES (Trade Control and Export System) – інструмент управління для сертифікації здоров’я. До системи TRACES заносяться сертифікати здоров’я. Харчові продукти і супроводжуючі документи мають бути підтверджені та перевірені ветеринарними органами після прибуття на кордон ЄС.

Додаткова інформація

Огляд законодавства ЄС, що встановлює загальні умови здоров’я - за посиланням. Гайди (інструкції) щодо гігієни продуктів харчування та офіційного контролю можна знайти на сторінці Єврокомісії - за посиланням.

Продовжуючи відвідування веб-сайту, Ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності