Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції

Правила Incoterms у зовнішньоекономічних контрактах

Правила Incoterms у зовнішньоекономічних контрактах

Сфери відповідальності щодо поставки повинні бути прописані в контракті та бути чітко зрозумілі для сторін. З 1 січня 2020 року в світі набули чинності правила по використанню термінів для внутрішньої та міжнародної торгівлі ІНКОТЕРМС 2020 року.

Міжнародні умови торгівлі (Incoterms) — це міжнародно визнана система торгових термінів, які застосовуються при поставках товарів.


Використовуйте правила Incoterms у вашому контракті, щоб визначити сфери відповідальності щодо поставки.

Вам необхідно узгодити з покупцем наступне:

  • місце доставки товарів;
  • хто організовує транспортування;
  • хто виконує завантаження-розвантаження та сплачує страховку;
  • хто виконує митні процедури;
  • хто сплачує збори та податки.

Відповідно до українського законодавства під час укладання зовнішньоекономічного контракту необхідно обов’язково враховувати вимоги Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 06.09.2001 № 201.

Переглянути "ІНКОТЕРМС Офіційні правила тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати"

FAQ

Інкотермс®2020

  • Хто є видавником правил Інкотермс 2020? Як і попередні вісім редакцій, починаючи з 1936 року, правила Інкотермс видає Міжнародна торгова палата, штаб-квартира у Парижі (ICC). Ці правила є інтелектуальною власністю МТП.

  • Правила Інкотермс та їх місце в законодавстві країн. У більшості країн світу правила Інкотермс не інкорпоровані до національного законодавства. Це принципова позиція МТП, адже правила Інкотермс по своїй природі є РЕКОМЕНДАЦІЄЮ і іноді стоять нижче, навіть, звичаїв порту, якщо сторони про це домовляться! Тобто, бізнес за бажанням може використовувати дані правила у ЗЕД-контрактах, а можуть їх не використовувати. Все залежить від волі суб’єктів зовнішньоекономічного обороту.

  • Українська практика застосування правил Інкотермс. В Україні з огляду на повне нерозуміння самої філософії правил Інкотермс законодавець інкорпорував їх до національного законодавства, створивши тим самим проблеми для українського бізнесу, заставивши використовувати умови поставки у ЗЕД-контрактах, відповідно до останньої редакції правил Інкотермс. Адже правила Інкотермс – є інтелектуальною власністю МТП.

Частково вирішити цю проблему вдалося із прийняттям Указу Президента № 589/2011 «Про визнання такими, що втратили чинність, Указів Президента України від 4 жовтня 1994 року № 567 і від 1 липня 1995 року № 505». Відтепер український бізнес має використовувати будь-яку редакцію правил Інкотермс, а не лише останню.

На виконання вищезгаданого указу був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення умов поставок» від 05.07.2012.

  • Чи можна очікувати на офіційну публікацію правил Інкотермс 2020 в офіційних джерелах? Ні. Починаючи з 26 травня 2011 року – датою вступу в дію Указу № 589/2011наступні редакції правил Інкотермс стають недоступні українському бізнесу. Тому офіційної, відкритої, БЕЗКОШТОВНОЇ, публікації правил не слід очікувати на офіційному сайті вищого законодавчого органу нашої країни – Верховної Ради. Ні правила Інкотермс 2010, ні правила Інкотермс 2020, ні правила Інкотермс наступних редакцій.

  • Як у такій ситуації діяти українським суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності? Купувати офіційну редакцію правил Інкотермс 2020 на українській мові. Подібна процедура діє у всьому світі. Закордонні контрагенти купують правила Інкотермс на англійській мові або на рідній мові через національні комітети.

  • Чи існує в Україні офіційна україномовна редакція правил Інкотермс 2020? Так. Міжнародна торгова палата ексклюзивно делегує своїм представництвам у різних країнах право на переклад, адаптацію та поширення правил Інкотермс, а також інших своїх публікацій. В Україні є представництво МТП – це Український національний комітет Міжнародної торгової палати (ICC Ukraine). 24 вересня 2019 року в Україні була офіційно представлена українсько-англійська версія правил Інкотермс 2020. Це єдиний офіційний збірник правил Інкотермс 2020 на українській мові затверджений МТП (Париж). Ознайомитися з цією редакцією правил можна на офіційному сайті Інкотермс 2020 – www.incoterms2020.com.ua

  • Чи обов’язково використовувати нову редакцію правил Інкотермс 2020 з 1 січня 2020 року в Україні? Наголошуємо! Правила Інкотермс у всьому світі є РЕКОМЕНДАЦІЄЮ, а не законом. У більшості країн ці правила, на відміну від українського законодавства, не інкорпоровані до національного законодавства. Тому прийняття нової редакції правил Інкотермс не відміняє дію попередньої. Так є у всьому світі. Не виключення й Україна.

Хіба що українське законодавство (і це, безумовно, хибний шлях з огляду на філософію правил Інкотермс та рекомендації МТП ) зобов’язує використовувати правила Інкотермс українських суб’єктів ЗЕД у своїх зовнішньоекономічних контрактах, одначе дає право обирати будь-яку редакцію правил, чи то Інкотермс 2000, Інкотермс 2010 або ж Інкотермс 2020. До цього нас закон зобов’язував використовувати останню редакцію правил Інкотермс. Однак оскільки правами інтелектуальної власності на правила Інкотермс володіє МТП, держава не може їх публікувати без дозволу ІСС.

Тому бізнес, якщо хоче, може залишатися і працювати зі «старою» редакцією правил Інкотермс 2010 чи в редакції 2000 року. Одначе пам’ятайте, що нова редакція правил відображає останню практику, що склалася в міжнародній торгівлі і більше підходить під сучасні реалії торгівлі.

  • Як найкраще використовувати правила Інкотермс 2020? Якщо сторони хочуть застосувати правила Інкотермс 2020 до їхнього договору (контракту), то найбезпечніший спосіб це зробити – чітко виписати цей намір сторін у своєму договорі (контракті) таким чином:

DAP Мюнхен, вул. Лессінгштрассе, 25, склад №5, Німеччина, Інкотермс 2020.

Незазначення конкретної редакції правил Інкотермс®, яку сторони застосовують до договору (контракту), може призвести до труднощів у майбутньому, які буде важко вирішити.

  • Скільки базисів поставки у нових правилах Інкотермс 2020? Базисів поставки залишилося 11-ть. Змінився лише один базис поставки. З’явилося нове правило DPU - Поставка в місці з розвантаженням. Одначе в новій редакції правил Інкотермс відбулися інші, не менш важливі зміни. Крім того у новій редакції було збережено основну відмінність, започатковану в правилах Інкотермс 2010, та яка полягала у поділі правил на дві групи: «Правила для будь-якого виду або видів транспорту» (що включають терміни EXW, FCA, CPT, CIP, DAP, замість DAT з'явився новий термін DPU, та DDP), та "Правила для морського та внутрішнього водного транспорту” (що включають терміни FAS, FOB, CFR та CIF).

  • Відмінності правил Інкотермс 2010 та Інкотермс 2020. Найголовніша ініціатива МТП у рамках правил Інкотермс 2020 полягала на такій підготовці презентації правил, яка б спрямовувала користувачів на вибір правила Інкотермс, яке б відповідало меті їх договору (контракту) купівлі-продажу товару. Таким чином у новій редакції правил Інкотермс 2020:

а) більший акцент у цьому вступі зроблено на виборі сторонами правильного правила Інкотермс®;

b) більш чітке пояснення відмінності та зв'язку між договором (контрактом) купівлі-продажу та додатковими договорами (контрактами);

c) оновлені «Рекомендації щодо застосування» представлені тепер як «Пояснення для користувачів» до кожного правила Інкотермс; і

d) зміна порядку статей у межах правил Інкотермс, що значно виділяють поставку та перехід ризиків.

Усі ці зміни, хоч і косметичні на перший погляд, насправді є суттєвими спробами з боку МТП допомогти міжнародному торговому співтовариству при здійсненні експортно-імпортних операцій.

До того ж зазначимо наступні нововведення в правилах Інкотермс 2020:

  1. Термін FCA та бортові коносаменти (коносамент з бортовою приміткою про завантаження)
  2. З’явилися нові статті, які визначають витрати сторін
  3. Різні рівні страхового покриття в правилах CIF та CIP
  4. Організація перевезення з використанням власних транспортних засобів продавця чи покупця згідно з термінами FCA, DAP, DPU і DDP
  5. Зміна терміна DAT на DPU
  6. Включення вимог, пов'язаних із безпекою, до статей щодо перевезення та витрат
  7. «Пояснення для користувачів»
  8. Нова графіка, візуалізація правил
  9. Схеми правил Інкотермс стали кольоровими та більш зрозумілими для користувачів
  • На які питання відповідають правила Інкотермс 2020? Як і будь-яка попередня редакція правил Інкотермс, нова редакція правил Інкотермс 2020 регулює ОБОВ’ЯЗКИ та ВИТРАТИ сторін зовнішньоекономічного контракту, а також момент ПОСТАВКИ товару, тобто чіткого місця або пункту в якому передається РИЗИК ФІЗИЧНОЇ ВТРАТИ ТА ПОШКОДЖЕННЯ ТОВАРУ від продавця до покупця. Більше правила Інкотермс ні з чим не працюють.

  • З чим правила Інкотермс 2020 не працюють і де їх не доречно використовувати?

Правила Інкотермс НЕ відносяться до:

  1. Всього договору (контракту) купівлі-продажу товару;
  2. Специфікації товарів, що продаються;
  3. Часу, місця, способу оплати за товар або валюти платежу;
  4. Засобів правового захисту, якими можна скористатися для порушення умов договору (контракту) купівлі-продажу;
  5. Більшості випадків наслідків затримки та інших порушень щодо виконання договірних зобов'язань;
  6. Впливу санкцій;
  7. Запровадження тарифів;
  8. Заборони експорту або імпорту;
  9. Форс-мажорних обставин та ускладнень;
  10. Прав інтелектуальної власності; або
  11. Способу, місця чи права, що обирається сторонами для вирішення спорів у разі порушення умов договору (контракту).

Напевно, найважливіше - правила Інкотермс НЕ стосуються моменту переходу права власності на продані товари. Вище перелічені питання слід вирішувати шляхом внесення контрагентами конкретних положень до договору (контракту) купівлі-продажу товару.

  • Взаємозв’язок правил Інкотермс 2020 та інших договорів. Основа зовнішньоекономічної угоди – це укладений ЗЕД контракт на поставку товару між продавцем та покупцем. Саме в ЗЕД-контракті, окрім інших умов, сторони узгоджують момент поставки товару, тобто точку в якій ризик фізичної втрати та пошкодження товару переходить від покупця до продавця.

На виконання ЗЕД-контракту сторони мають укласти низку інших контрактів, адже сам зовнішньоекономічний контракт не може існувати сам по собі - у вакуумі. Такими контрактами, в залежності від домовленостей сторін можуть бути різні договори: перевезення, страхування, сюрвейрські контракти тощо.

Взаємозв'язок договору перевезення або страхування (якщо сторони обрали базиси поставки CIP, CIF) і правил Інкотермс полягає лише в тому, хто буде, згідно обраного базису поставки в договорі купівлі-продажу укладати договір перевезення (страхування) з перевізником (страховиком) та на яких умовах.

  • Що робити, якщо умови поставки згідно правил Інкотермс 2020 не виконуються продавцем або покупцем? Особливу увагу сторін зовнішньоекономічного обороту слід звернути на обов’язки покупця (10 обов’язків) та продавця (10 обов’язків), згідно кожного з 11 базисів поставки правил Інкотермс 2020. Самі статті обов’язків сторін зазнали у новій редакції суттєвих змін.

Оскільки правила Інкотермс 2020 є по свій суті рекомендацією, а не законом, то велику роль щодо з’ясування невиконання умов поставки продавцем або покупцем відіграватимуть інші умови ЗЕД-контракту, зокрема, право, яке сторони застосовують до свого контракту. У будь-якому випадку, якщо сторони погодилися застосовувати правила Інкотермс 2020 у ЗЕД-контракті, то при невиконанні однією зі сторін умов контракту, іншій стороні окрім виконання своїх обов’язків згідно обраного правила Інкотермс слід збирати доказову базу для розгляду її у подальшому в тій юрисдикції і із застосуванням того права, яке вони визначили у своїй зовнішньоекономічній угоді.

Автор: Микола Ларін

Офіційний сертифікований тренер ICC з правил ІНКОТЕРМС®2020. Очолював роботу з перекладу та адаптації нової редакції правил ІНКОТЕРМС® в рамках Робочої групи при ICC Ukraine. Брав участь у перекладі попередньої редакції правил ІНКОТЕРМС®2020 і коментаря МТП до правил ІНКОТЕРМС®2010.

Продовжуючи відвідування веб-сайту, Ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності